Több mint öt éve először fordul elő, hogy az eurózóna gazdasága gyorsabban bővül, mint az Egyesült Államoké: 2006 második negyedévében az előzőhöz képest 0,9 százalékkal nőtt a GDP a valutaövezetben, míg az óceán túlpartján csak 0,6 százalékot tudtak felmutatni (mindkét adat első becslés).
Az eurózóna teljesítménye felülmúlta Japánét és Nagy-Britanniáét is (0,2, illetve 0,8 százalék), így egyes elemzők már azt a kijelentést is megkockáztatták, hogy Európa átvette a vezetést. Éves összevetésben 2,4 százalékkal gyarapodott az eurózóna, szemben az első negyedév 2,0 százalékával. Az EU statisztikai hivatalának most közzétett prognózisa szerint a következő két negyedévben - negyedéves összevetésben - egyformán 0,7 százalékos bővülés várható. 2007 első negyedévére viszont 0,5 százalékig lassul a tempó - figyelmeztet az Eurostat, amit a Bloomberg által megkérdezett elemzők a növekvő hitelköltségek, a magas olajárak és az erős euró együttes hatásának tudnak be.
Szakértők szerint a 2000 második negyedéve óta nem látott mértékű növekedés után aligha kerülhető el, hogy az Európai Központi Bank (ECB) módosítson idei, 2,1 százalékos GDP-prognózisán, de az is valószínű, hogy az idén tovább emeli az irányadó kamatot, nem is egyszer. Az év végére az alapkamat elérheti a 3,5 százalékot - mondta a HSBC elemzője a Reutersnak -, ha az ECB az októberre szinte biztosra vett szigorítás után decemberben is hasonlót lép. (Az eurózóna jegybankja mindenekelőtt az inflációt figyeli: júliusban 2,5 százalék volt, ezzel másfél éve van a mutató az ECB által óhajtott „éppen 2 százalék alatti" szint fölött.)
Megkönnyítheti az ECB kormányzótanácsának döntését, hogy Olaszország kivételével szinte mindegyik euróországban gyorsult a növekedés: a múlt hét végi kitűnő francia adat után hétfőn a német szövetségi statisztikai hivatal is a vártnál erősebb második negyedéves GDP-adatot tett közzé. Az előző negyedévhez képest 0,9 százalékos bővüléshez hasonlóról öt éve nem számoltak be, ráadásul a hivatal az első negyedév adatát is 0,4-ről 0,7 százalékra korrigálta. Év/év alapon a második negyedév 1 százalékos növekedést hozott az előző három hónap 3,1 százaléka után.
Kiemelkedően húzott a valutaövezet negyedik legnagyobb gazdasága, Spanyolország is: az előző negyedévhez képest 0,9 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest 3,6 százalékkal nőtt a GDP a második negyedévben. Madridi elemzők szerint a több mint négy éve nem tapasztalt növekedés főleg az exportnak és a beruházásoknak köszönhető.