A nyugatnak önzésből is segítenie kell
Saját gazdasági kilátásaikat is kockáztatják a nyugat-európai országok, ha a jelenlegi válság közepette nem támogatják a gyengébb közép- és kelet-európai gazdaságokat, írta a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke a bank részvényes országainak küldött, erőteljes hangvételű személyes levelében.
Thomas Mirow, akinek felhívását a hétfői Financial Times idézte, emlékeztette a kelet-európai átalakulás finanszírozására alakult EBRD tagállamait arra, hogy Közép- és Kelet-Európa gazdasági erejének növekedésével minden ország jól járt, különösen az európaiak, de ugyanezek az országok meg is szenvednék, ha a térség gazdasági stabilitása veszélybe kerülne. A londoni bank német elnöke, aki nyáron vette át az elnöki tisztséget nyolc év után leköszönt francia elődjétől, Jean Lemierre-től, külön kitért a kelet-európai érdekeltségekkel bíró nyugat-európai bankokra. Azt írta: tekintettel az európai uniós bankok igen jelentős szerepére a keleti térségben, különösen fontos, hogy a kormányok az e bankok támogatására tett kezdeményezések során vegyék figyelembe a válság által a külföldi érdekeltségekre gyakorolt hatást.
Mirow szerint egyes kelet-európai országokat - amelyek viszonylag jól átvészelték a hitelválság korábbi szakaszait - most már veszélyeztet a fejlett piaci pénzügyi válság "példátlan felerősödésének" átgyűrűzése. Olyan országok is kifejezetten sebezhetővé váltak a nemzetközi hitelpiaci kondíciók szigorodása miatt, amelyeknek gazdasági alapmutatói az elmúlt években erősödtek, áll a levélben.
Mirow szerint ez még további, robusztus intézkedések és folytatódó reformok esetén is hatással lesz a térség reálgazdasági szektoraira, a növekedés, a foglalkoztatási szint, az életszínvonal egyaránt megsínyli a válságot.