A szoftver - amelyet a cégóriás programozói fejlesztettek ki - a Washington Post értesülései szerint egyfajta haszonoptimalizáló lobbitanácsadóként működöt.
Kire menjünk rá?
A lehetséges politikai döntések, elfogadandó törvények közül - pontos gazdasági és egyéb paraméterek segítségével - kiválasztotta azokat, amelyek az Enron számára a maximális hasznot ígérték.
A program által kiadott eredmény a cég "lobbiosztályára" került, ahol ráállították a lobbistákat a megfelelő politikusokra, döntéshozókra.
A Washington Postnak nyilatkozó Gia Maisashvili, programfejlesztő szerint a szoftver nem más, mint egyszerű döntéstámogató rendszer, amely bizonyos gazdasági kritériumok alapján segítette a felelősök munkáját.
Morálisan semleges szoftver erkölcstelen felhasználói
"A Mátrix egy radikálisan új, a politikai kockázatot jelentősen csökkentő megoldás volt" - mondta a lapnak Maisashvili, akit azért a felhasználók némiképp elborzasztottak.
"Rendkívül csalódott voltam a programot felhasználó Enron-menedzserek hozzáállása miatt. Nekik aztán mindegy volt, hogy mi jó a társadalomnak, s mi nem. Őket egyvalami érdekelte: nekik, illetve cégüknek mi jó".
A Mátrix-ügyet kommentáló szakértők mindenesetre egyetértenek abban, hogy a szoftver kifejezetten szimptomatikus jelenségként értékelhető, ugyanis tökéletesen beleillik az Enron által folytatott gazdasági-politikai gyakorlatba - foglalta össze a véleményeket a Magyar Hírlap.