Az Enron hitelezői- J. P. Morgan, Citigroup Inc., ABN Amro - immár a veszteségeik kalkulásával foglalkoznak - írja a Napi Gazdaság. A J. P. Morgan mintegy félmilliárd, a Citigroup pedig 800 millió dolláros kinnlevőséggel rendelkezik az Enronban.
11-es fejezet
Az amerikai csődtörvény úgynevezett 11-es fejezete szerinti kérelem arra ad lehetőséget a társaságnak, hogy minden veszteséges szerződéstől és kölcsönügylettől elállhasson. Ez az eljárás azt hivatott elősegíteni, hogy egy vállalat képes legyen talpra állni és megkezdeni a hitelek visszafizetését. Ehhez azonban a kérelmet először a hitelezők több mint kétharmadának jóvá kell hagynia - közölte a Világgazdaság. Ha benyújtják a csődkérelmet, akkor a részvényesek várhatóan teljes befektetett tőkéjüket elveszítik.
Sokakat magával ránt
Az Enron esetleges fizetésképtelensége az amerikai és a globális vállalattörténet egyik legnagyobb csődje lehet. Az Enron az USA és Európa energiapiaci (áramkereskedelmi és gázszállítási) tranzakcióinak 20 százalékát bonyolította le mindeddig, s a nemzetközi árutőzsdéknek ugyancsak egyik jelentős szereplője. A cég esetleges csődje tehát a hitelező bankokon kívül az energiaszektort és a fémpiacot is igen keményen érintheti, de hatással lehet többek között a szén, a fa és a papír nemzetközi kereskedelmére is. (A papír ára például eshet, miután az Enron áruba bocsáthatja a teljes csőd elkerülése végett hatalmas készleteit.)
A Bush-kampányt támogatták
Egyes elemzők azt vizsgálják, hogy sikerül-e az Enronnak az USA-ban politikai segítséget kapnia a Republikánus Párttól, amelynek kampányához, és állítólag különösen George W. Bush választási hadjáratához jelentős összegekkel járult hozá az áramkereskedő cég. Biztató lehet az enron számára, hogy a szenátusi többséget vezénylő Tom Daschle szenátor csütörtökön kijelentette: a törvényhozásnak kell esetleg lépnie az ügyben.