Egyesül az Erste és a Raiffeisen?

2007.11.19. 06:16
Közép-Európa első pénzintézete jöhet létre a két legnagyobb osztrák bank, az Erste és a Raiffeisen egyesülésével, amiről a Napi Gazdaság értesülései szerint hetek óta felső szintű egyeztetések folynak az osztrák fővárosban. Ha a fúzió tényleg megvalósul, az Magyarországon is teljesen átrendezi a banki sorrendet, hiszen az Erste-Raiffeisen egy ugrással a második helyre léphet elő.

Az elmúlt években többször elterjedt a hír Ausztria két vezető bankja, az Erste Bank AG és a Raiffeisen Zentralbank AG egyesüléséről, de a pénzügyi körökben rendre felbukkanó információ mindeddig pletykának bizonyult. A jelek szerint azonban most ennél többről van szó.

Az összeolvadást a Raiffeisen szorgalmazza, míg az Erste inkább védené függetlenségét - a jövendő frigy viszont, úgy tűnik, bírja a bécsi kormány támogatását is. Ennek egyik lehetséges bizonyítéka, hogy az Erste iránt állítólag szintén érdeklődő Deutsche Bank kosarat kapott.

A Napi Gazdaság érdeklődésére a Raiffeisen bécsi sajtóirodájában "minden alapot nélkülözőnek" minősítették a hírt, az Erste pedig nem kívánt nyilatkozni. Nevük elhallgatását kérő banki szakemberek ugyanakkor egyértelműen megerősítették a tárgyalások hírét.

A két osztrák pénzintézet esetleges egyesülése alaposan felbolygathatja az európai pénzpiacot, és egy csapásra átrajzolná a kelet-európai térség pénzügyi térképét is. A Raiffeisennek 13 millió, az Erstének 16 millió ügyfele van, és Ukrajnától Csehországig mindenütt erős állásokat építettek ki az elmúlt időkben. A Raiffeisen épp a múlt héten nyitotta meg 3000. bankfiókját, az oroszországi Tyumenyben.

A fúzió révén a kelet-közép-európai térség legnagyobb pénzintézete jöhetne létre, most a résztvevők a térség országaiban általában az ötödik-hetedik helyen állnak külön-külön. A magyar piacon is földcsuszamlást idézne elő az egyesülés, hiszen a két pénzintézet az ötödik és a hatodik helyezett a 2006-os banki mérlegfőösszeg alapján felállított sorrendben.

Egyesülésükkel viszont egy csapásra a dobogó második helyére lépnének fel az OTP Bank mögé, megelőzve a K&H Bankot és a CIB Bankot. Ez utóbbi még a januárban bekebelezendő Inter-Európa Bankkal együtt sem lenne képes a mérlegfőösszeg szerinti rangsor második helyére kerülni az osztrák riválisok anyabanki fúziója után.