Azért, hogy a külföldi tőke folyamatosan áramoljon befelé - ami életfontosságú a fejlődő országoknak - nagyon is kívánatos, hogy a vitás kérdések a nemzetközi jog alapján, tisztességesen dőljenek el - fogalmazott az élelmiszeripari világcég szóvivője.
Elvi kérdés
A koldusszegény etióp kormány peren kívül 1,5 millió dollárt ajánlott fel, de a Nestlé elvi kérdésnek tarja az ügyet és nem engedett. A cég vezérigazgatója, Peter Brabeck-Letmathe ugyanakkor három évvel ezelőtt lenyilatkozta, hogy "Egyszer meg fogják tőlünk kérdezni: mit tettek az éhínség ellen a fejlődő országokban?".
Nincs eső
Az éhínség most súlyosnak ígérkezik. Meles Zenawi etióp miniszterelnök a múlt hónapban legalábbis azt állította, hogy az országban 6 millió embernek van szüksége élelmiszer gyorssegélyre, de a számuk hónapokon belül 15 millióra emelkedhet.
Az éhínség oka, hogy egyes területeken három éve nem esett az eső, ráadásul a lakosság negyedét eltartó kávétermesztés gyengélkedik a babkávé árának összeomlása miatt. A Nestlé, amely a világ legnagyobb kávéfeldolgozója, sokat nyert az alacsony áron, profitja tavaly 5,5 milliárd dollár volt.
Csak hagyni kellene
A segélyszervezetek dühödten reagáltak arra, hogy a Nestlé ragaszkodik a hat millió dollárjához. "Legrosszabb esetben is el kellett volna fogadniuk a kormány ajánlatát, de az összeget igazából az éhség enyhítésére kéne fordítaniuk és elállni a további pereskedéstől " - mondta Sophia Tickell, az Oxfam munkatársa. "A cégnek nincs szüksége a hatmillióra. Igen nyereséges vállalkozásról van szó, amely a követelés elengedésével könnyen teljesíthetné vállalását, az éhínség leküzdését a fejlődő országokban" - tette hozzá.