Véleményt mondanak az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei kedden Brüsszelben tizenegy EU-tagállam, köztük Magyarország gazdasági stabilitási vagy konvergenciaprogramjáról, de nagy eltérés nem várható az Európai Bizottság közelmúltban kiadott értékelésétől.
Pozitív hangnem
Január közepén kiadott értékelésében az Európai Bizottság az utóbbi években szinte szokatlanul pozitív hangnemet használt a magyar konvergenciaprogram céljainak teljesítésével kapcsolatban, és így nyilatkozott sajtótájékoztatóján Joaquín Almunia pénzügyi felelős is. Jóllehet a bizottság szerint "az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságát tekintve Magyarország nagy ... kockázattal szembesül", a testület úgy vélte, a program megfelelő pályát vázol fel ahhoz, hogy az államháztartási deficit 2009-re, a pénzügyminiszteri tanácsban szabott határidőre az előírt, a bruttó össztermékhez (GDP) képest 3 százalék körüli szintre csökkenjen.
A bizottság azt javasolta, hogy a miniszteri tanács kérje fel Magyarországot: szigorúan hajtsa végre a 2008-as költségvetést, a terveknek megfelelően tegye meg a megfelelő lépéseket a túlzott hiány szükség esetén további intézkedések révén történő kiigazítására 2009-ig, a vártnál nagyobb bevételeket fordítsa a hiány további csökkentésére, tartósan szorítsa vissza a kiadásokat (a költségvetési szabályok fejlesztésének és az intézmények erősítésének folytatásával és a közigazgatás, az egészségügy és az oktatási rendszer területén bejelentett további karcsúsítási intézkedések végrehajtásával), továbbá az államháztartás hosszú távú fenntarthatósága érdekében folytassa a nyugdíjrendszer reformját.
A miniszterek a mostani ülésen várhatóan nem foglalkoznak külön hosszasan Magyarországgal. Az egyes tagállamokra vonatkozó véleményeket a tervek szerint "csomagban", egyszerre fogadják el.
Magyarország mellett Svédország, Nagy-Britannia, Románia és Szlovákia konvergenciaprogramjáról, továbbá Németország, Franciaország, Olaszország, Luxemburg, Hollandia és Finnország stabilitási programjáról mond véleményt a pénzügyi tanács (euróövezeti országok esetében stabilitási, zónán kívüli államok esetében konvergenciaprogramról van szó).
Az Európai Bizottság értékelése azt sugallta, nem kizárt, hogy Szlovákia már jövőre bevezetheti az eurót, de erről tavasz vége előtt várhatóan nem születik érdemi döntés.
Románia esetében a pénzügyi felzárkózásig még hosszú folyamatról van szó, a bizottság jelentős kiigazításokat tart szükségesnek, míg Olaszország esetében a kormányválság okoz fejtörést a gazdasági stabilitásért is aggódó Brüsszelben.