Az Európai Bizottság részéről José Manuel Barroso elnök mellett Peter Mandelson kereskedelmi és Joaquín Almunia pénzügyi biztos vesz részt a megbeszélésen, míg az euróövezetet Jean-Claude Trichet EKB-elnök és Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő, az eurócsoport elnöke képviseli. A kínai delegációt Ven Csia-pao miniszterelnök fogja vezetni.
A csúcsértekezletet megelőző napok tárgyalásain világossá vált, hogy Peking nem sok engedményre hajlandó az európaiak által immár sokadszor megfogalmazott problémák rendezése terén. Peter Mandelson már péntek óta Pekingben tárgyal, és a hét végén Nicolas Sarkozy francia államfő is a kínai fővárosba érkezett, ahol egy sor nagy volumenű francia–kínai üzleti megállapodás aláírása mellett beszélt a jüan mesterséges alulértékeltségéről, valamint más nyugati aggodalmakról – egyebek között arról, hogy az ázsiai országnak gazdasági nagyhatalomként részt kell vállalnia a globális környezetvédelmi feladatok megoldásából.
A jüan árfolyamával kapcsolatos kérdéseire Sarkozy ugyanazt a választ kapta Hu Csin-tao államfőtől, amellyel Peking eddig is letorkolta a hasonló – elsősorban amerikai – felvetéseket. Ven Csia-pao szerint az ázsiai ország fokozatosan lazítani fogja árfolyam-politikáját, ám ennek ütemét maga határozza meg. Trichet és Juncker tegnap Hszie Hszü-zsen pénzügyminiszterrel és Csou Hsziao-csuan jegybankelnökkel is tárgyalt erről a kérdésről, kifejtve, hogy szerintük a kínai valuta jelenleg 20-25 százalékkal alulértékelt az euróval szemben. Ha e téren változás történne, az nemcsak az európai kereskedelmi deficit növekedését lassítaná, hanem az irreálisan olcsó tőkeellátás visszafogásával a túlhevülő kínai iparra is jótékony hatást gyakorolna.
Jóllehet a hivatalos pekingi nyilatkozatok nem sok jót ígérnek, a Bloomberg által idézett egyes elemzők szerint a jüan árfolyama a közeljövőben közelebb kerülhet a reálishoz. Miközben a kínai árfolyam-politikára vajmi csekély befolyása van az EU-nak, a többi kétoldalú vitatéma esetében egyre gyakrabban kerülnek szóba szankciók arra az esetre, ha Peking nem puhulna meg.
Sarkozy szerint büntetővámot vezethetnek be a légkört felelőtlenül szennyező országokból származó importárukra, Mandelson pedig a WTO előtti kemény fellépést helyezett kilátásba a szellemi tulajdonjogok védelme és a kínai termékekkel kapcsolatos biztonsági problémák miatt. Kínát fejlődő ország helyett normális kereskedelmi partnerként kezeljük a jövőben, különösen ami a szabályok betartatását illeti – fogalmazott a kereskedelmi biztos.