A Sun szerint Tony Blair attól sem riad vissza, hogy leváltsa pénzügyminiszterét, amennyiben az elleneszegül az ambíciós euróterveknek, viszont ha támogatja az eurókampányt, a kormányfő arra is készen áll, hogy a későbbiekben visszavonuljon, és utódaként Gordon Brown-t támogassa.
Brown önmaga ellen?
Nemrégiben Tony Blair bejelentette, öt teljes héttel elhalasztaná a jövő évi brit helyhatósági választásokat. A halasztás hivatalos indoklása az, hogy a szavazópolgárokat ne kelljen rövid időn belül két alkalommal is az urnákhoz szólítani. Elemzők viszont úgy vélekednek, a halasztás valódi oka 2004 áprilisában vagy májusában "helyet csinálni" az euró-referendumnak.
A költségvetéssel kapcsolatos, hagyományos nyilatkozata során Gordon Brown hangsúlyozta: Nagy Britannia és az USA gazdasági helyzete sokkal jobb az Európai Unió tagországainak helyzeténél. Kissé különösnek hatna, ha alig néhány héttel ezután hirtelen fordulattal azt nyilatkozná: "Várjunk csak egy pillanatra, ne törődjenek a korábbi kijelentésemmel, így vagy úgy, az euró bevezetése elkerülhetetlen" - írja a BBC elemzője.
Irak is bekavar
Elemzők arra helyezik a hangsúlyt: vajon mennyire fokozza a kormányfő merészségét az, ahogyan - a közvéleménnyel szembeszegülve - kezelte az iraki háború ügyét, amivel végül sikerült növelnie népszerűségét.
Az euró támogatói még bíznak abban, hogy bár a pénzügyminiszter meghagy egy kiskaput, a kormányfőnek pedig jövőre lehetősége lesz a gazdasági tesztek felülvizsgálatát kérni, így a népszavazás is kap még egy esélyt.
A Times újabb Populus-felmérése szerint egyébként az utóbbi egy hónap alatt tekintélyesen növekedett a Brit Munkáspárt támogatottsága. A hétfőn közzétett adatok szerint a munkáspárt népszerűsége 41 százalékos volt - 7 százalékkal magasabb, mint egy hónappal ezelőtt -, míg a konzervatív párté 29 százalékos, a liberális demokratáké pedig 22 százalékos.