New York az etalon
A kutatás szerint a nem uniós tagországok városait is számításba véve Európa két legdrágább városa Moszkva és Szentpétervár. Az orosz fővárost világszinten is csak Hong Kong előzi meg a rangsorban. Az index 100 pontos bázisvárosa New York, amelyhez képest Moszkva 120, Szentpétervár pedig 98,6 pontot ért el - írja az EUbusiness.com.
Az Európai Unióban London számít a legdrágább helynek. Világszinten az angol főváros a tavalyi 12. helyről a 10. helyre lépett elő a magas szállás- és közlekedési költségek, valamint az alkoholt és a dohányt illető magas adók miatt.
Az euró alig hatott
London után a felmérésbe bevont uniós városok közül Koppenhágában (69,3 pont) kerül legtöbbe a megélhetés. A dán fővárost Milánó, Dublin és Párizs követi, a világrangsorban elfoglalt 63., 73., illetve 74. hellyel. Az EU székhelye, Brüsszel még hátrébb áll a sorban, csupán a 13. helyet foglalja el az uniós városok között, s ez világszinten a 112. pozíciót jelenti. Az EU-ra vonatkozó lista végén pedig Madrid és Lisszabon áll.
A felmérés egyben rámutat arra, hogy az euró bevezetése csupán kis hatással volt a megélhetési költségekre az EU városaiban.
Riga drágább, mint Koppenhága
Kitekintve az uniós övezetből, némileg talán meglepő, hogy a most közzé tett adatok szerint Kijevben, valamint az uniós tagjelölt Lettország fővárosában, Rigában is drágább az élet az EU-s rangsorban második helyezett dán fővárosnál. A két kelet-európai város 17., illetve 22. a világban. A nem EU-tag Svájc két városa is drágább Koppenhágánál: Genf 80,8 ponttal a 28., míg Zürich 79,8 ponttal a 32. legdrágább helye a világnak.