Igazság és megbocsátás
A sajtóban megjelent találgatások szerint a nagyobb, 15 grammos aranyérmét 380 euróért (mintegy 92 ezer forint), a kisebb, 6 grammos pénzdarabot pedig 152 euróért (37 ezer forint) árulják majd. (A névérték 11 ezer forintnak, illetve 4.400 forintnak felel meg.) Az egyik hátoldalán Ábrahámnak és fiának, Izsáknak állítanak emléket, a másik pedig Noé bárkáját ábrázolja.
Az arany emlékérmék mellett ugyancsak december 16-án hozzák forgalomba a 10 eurós ezüst-érmét. Ennek hátoldalán latin nyelvű felirat lesz majd: "Nincs béke igazság nélkül és nincs igazság megbocsátás nélkül".
Tartja az árát
A 12 "rendes" euró-ország mellett az unióval korábban is szoros pénzügyi-közigazgatási kapcsolatban lévő Monaco, San Marino és Vatikán kapott engedélyt az Európai Központi Banktól arra, hogy ne csak hivatalos fizetőeszközként használja az új pénzt, hanem annak érméiből összesen 6 millió darabot saját nemzeti oldallal verjen. (Mint ismeretes, az euró bankjegyei valamennyi országban azonosak, az érmék hátoldala azonban mindenütt nemzeti karakterű.)
Vatikán Állam eurója hatalmas sikert aratott a gyűjtők (és a spekulánsok) körében: Amikor a nyolc címletből álló, vatikáni jelzésű euró-készletet március elsején elkezdték árulni, egy vásárló legfeljebb kettőt vehetett, mégis szinte azonnal elfogyott a 69 ezer csomag. A szétkapkodott széria darabjai később horribilis összegekért cserélnek gazdát. Az első kiadás csomagonként 12 euróért (3 ezer forint) volt kapható (a névérték 3 euró 88 cent volt), később viszont ezer euróért (245 ezer forint) is elkeltek a kollekciók. Az októberi, második kibocsátáskor a márciusi mennyiségnek kevesebb mint egy ötöde, 118 ezer új érme került forgalomba, így a vatikáni euró tartja az árát.