Hódít a golf a régióban

2007.04.20. 08:19
Bár kevesebb, mint minden háromezredik ember golfozik kelet-közép Európában, a térségben mégis egyre több pálya épül: Csehországban már 64 van, Magyarországon csak 12, az árak majdnem azonosak.

Noha a golfpályák számát, a játékosok teljes lakossághoz viszonyított arányát és általában a piac érettségét tekintve még az egész kelet-közép-európai térség gyengén szerepel globális összehasonlításban, a fejlődés látványos és gyors a régióban – állapítja meg a KPMG a május közepén Budapesten tartani tervezett Golf Business Forum 2007 nevű rendezvényre készült elemzésében.

Az elmúlt hat évben a pályák száma 45-ről 134-re, a játékosoké pedig 15 ezerről 40 ezer fölé nőtt a régióban, nem véletlen, hogy egyre több nagy pályaépítő és -üzemeltető figyelme fordul a feltörekvő piacok felé.

Csehország az élen 

A térség országaihoz képest Magyarország nem áll jól a golfban, nálunk jelenleg nyolc 18 lyukú pálya üzemel, míg 9, valamint 6 lyukú pályából összesen négy van, miközben a régió golfnagyhatalma, Csehország 64 pályával büszkélkedhet, Lengyelország pedig 24-gyel. (A golfpályák fele és a regisztrált játékosoknak csaknem a 60 százaléka Csehországban található, ahol komoly hagyományai vannak a sportágnak.)

Térségünkben egyébként átlagosan a lakosság 0,035 százaléka golfozik (szemben például Írországgal, ahol ez 7 százalék), míg Magyarországon mindössze 0,021 százalék a regisztrált játékosok aránya. Az árak tekintetében azonban nem maradunk el a régió többi országától: az átlagos tagságmegváltási díj nálunk 2928 euró, az éves tagdíj 678 euró, a jellemző egyszeri használati díj pedig 45,4-56,8 euró.

Ezzel együtt évente több hazai golfpálya létesítéséről is felröppennek hírek. Legutóbb egy bicskei centrum kialakításáról lehetett hallani: öt ír magánbefektető és az izraeli származású, húsz éve Magyarországon élő Arie Yomtov (nevéhez fűződik például a Gozsdu-udvar rehabilitációjának elindítása) 250-300 millió euróból egy 280 hektáros területen 18 lyukú professzionális golfpályát, lakófalut, társasházakat és ötcsillagos szállodát épít fel. A Budapest Gate golffalu fejlesztése idén kezdődött el. A golfpályát Christy O'Connor ír származású golfbajnok tervezi. Nevéhez csak Írországban húsz versenypálya fűződik.