Greenspannek végre van egy jó állása

2008.01.17. 08:09
Alan Greenspan két másik társasság mellett a jövőben egy olyan számára is tanácsokat fog osztogatni a nemzetközi makrogazdasági helyzetről, amely a jelzálogpiac összeomlásán egy év alatt 400 százalékot keresett. A Paulson & Co. hírnevének biztosan jót tesz a 81 éves bankár jelenléte - már persze ha a 400 százalékos hozam nem lenne elegendő -, de azért a tapasztalatok szerint a hedge fundok világában a nagy koponyák részvétele nem mindig garancia a sikerre.

Hosszú keresgélés és némi jegybanki kitérő után Alan Greenspan végre munkát talált, méghozzá nem is akármilyet: egy hedge fund számára nyújt majd makrogazdasági tanácsokat. A szerencsés társaság pedig nem más, mint a korábban nem túl széles körben ismert, de a tavalyi mintegy 400 százalékos hozamával egy csapásra világhírűvé vált Paulson & Co. lesz.

A helyzet iróniája, hogy miközben egyre szélesebb körben válik elterjedté a nézet, miszerint a mostani hitelválság legalább részben pont Alan Greenspan elhibázott, túlzottan engedékeny monetáris politikájának tudható be, éppen a válság egyik legnagyobb nyerteséhez szegődött el. A Paulson & Co. ugyanis a válság miatt elértéktelenedett jelzáloghitelek esésére játszva érte el mesés hozamát 2007-ben.

A Fed elnöki székét a piacokkal meglehetősen keménykezűen bánó Paul Volcker után elfoglaló Greenspan több ízben is a túlpörgetett pénzügyi szektor segítségére sietett a mostanihoz hasonló időkben, és kamatcsökkentésekkel, illetve más, rövidebb távú intézkedésekkel próbálta meg a piacról hirtelen eltűnő likviditást pótolni. A Greenspan-putként emlegetett jelenség egyik következménye a bankok hitelezési feltételeinek kóros lazulása volt ("mindegy mi történik a hitelekkel, a Fed majd pénzt pumpál a piacokra"), ami jelentős szerepet játszott a mostani válság kialakulásában.

A jegybank elnöki széket két éve Ben Bernanke-nak átadó szakember már besegít tanácsadóként a Deutsche Bank kötvényrészlegénél és a kötvénypiaci óriás Pimconál is, így nem lesz tőle idegen a szerep, amit a Paulsonnál betölt majd. Arról természetesen nem szólnak a hírek, hogy mekkora juttatásért cserébe adja majd felbecsülhetetlen értékű tanácsadásait az alapkezelőnek.

A hedge fundok világában egyébként nem egyedülálló, hogy gazdasági "hírességeket" kérnek fel tanácsadónak vagy akár az alapkezelő vezetésére, de ez a szakmai szempontok mellett sokkal inkább a hírnévvel függ össze, a befektetők számára ugyanis sokkal vonzóbb és biztonságosabbnak tűnik egy olyan alap, ahol egy volt Fed-elnök nyújt makrogazdasági iránymutatást.

Nem egy esetben Nobel-díjas közgazdászokkal is összefuthatunk, már persze ha gyakran forgunk amerikai hedge fundok vezetőinek körében, a leghíresebb példája ennek a Long-Term Capital Management volt, az orosz válság miatt összeomló hatalmas alapot ugyanis, amely majdnem az egész pénzügyi piacot magával rántotta, éppen két Nobel-díjas közgazdász, Myron Scholes és Robert Merton látta el tanácsokkal.