A pénzügyi válság miatt tolódik a cseh euró
Prága eredetileg 2010-et jelölte meg céldátumként, ezt aztán elvetették, de a 2007-ben hivatalba lépett Topolánek-kormány nem tűzött ki hivatalos céldátumot. Az idén a 2012-es bevezetés terve is felmerült, de végül ez is vállalhatatlannak bizonyult.
A gazdaság a jegybank szerint viszonylag stabil, de a növekedési ütem várhatóan jelentősen visszaesik: a tavalyi 6,6 százalék után 2009-ben már csak 3,6 százalékos növekedési ütemet prognosztizálnak. A pénzügyi tárca eredeti, 4,8 százalékos előrejelzését október elején 4 százalékra módosította, múlt héten pedig Eduard Janota pénzügyminiszter-helyettes már csak 3,6-3,8 százalékot említett. Janota vasárnapi interjújában azt is megemlítette, hogy a pénzügyi válság miatt a cseh légitársaság és a prágai repülőtér privatizációját is elhalaszthatják: a potenciális befektetőket ugyanis tőkehiány sújtja, a cseh kormány pedig jelentős bevételt remél a kiválóan teljesítő légikikötőtől. Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter tegnap az uniós külügyminiszteri értekezlet előtt úgy nyilatkozott, nem bánja, hogy Csehország még nem tagja az euróövezetnek.
A jegybankelnök szerint Csehországban nem képzelhető el a nyugat-európaihoz hasonló bankcsődsorozat, mert az ország pénzintézetei kevésbé vannak rászorulva arra, hogy kockázatos befektetési eszközök vásárlásával tegyenek szert nagyobb profitra. Tuma ugyanakkor elmondta: a központi bank hajlandó likviditási gondjai leküzdésében segítséget nyújtani a hazai bankszektornak. Augusztusban Csehország volt az első közép-európai ország, ahol kamatcsökkentésre került sor - 0,25 százalékponttal, 3,5 százalékra -, és a jegybank november 6-án esedékes ülésén újabb korrekciót várnak az elemzők.