Egyre több házat árvereznek el Amerikában

2008.10.23. 15:30
A harmadik negyedévben 71 százalékkal rekordmértékűre emelkedett a tavalyi hasonló időszakhoz képest Amerikában a végrehajtási keresetek száma az ingatlanpiacon.

Az ingatlanpiaci buborék kipukkanásával összeszakadó amerikai lakásárak és a pénzügyi válság kirobbanásának hatására szigorodó jelzáloghitelezési kondíciók jelentős terheket jelentettek az amerikai lakástulajdonosoknak, akik közül egyre többen nem tudnak eleget tenni fizetési kötelezettségeiknek. A közelgő recesszió csak tovább súlyosbíthatja majd a helyzetet.

Az idei harmadik negyedév során összesen 765 558 amerikai ingatlant árvereztek el, vagy figyelmeztették a tulajdonosokat az árverezési procedúra megindulásáról. A rekordnak számító összeg az elmúlt negyedévhez képest 3 százalékos emelkedésnek felel meg, azonban az talán már bizakodásra adhat okot, hogy szeptemberben az eljárások 12 százalékos csökkenést mutattak az augusztusi értékhez képest.

A helyzetet csak súlyosbíthatja, hogy a legtöbb szakértő az amerikai gazdaság recesszióba süllyedéséről beszél, mely az ingatlanpiacon a problémák mélyüléséhez is vezet. A Mortgage Bankers vezető közgazdásza szerint a harmadik negyedévben induló amerikai recesszió egy, vagy akár több évig is elhúzódhat majd.

Az ingatlanpiaci visszaesés, mely a jelenlegi (hitelpiaci és recessziós) problémák gyökerének számít, a következő időszakban a gazdaság mélyrepülésével és a hitelpiacon tovább szigorodó feltételekkel együtt jelenik majd meg. A Bloomberg által megkérdezett Rick Sharga, a RealtyTrac elnökhelyettese szerint a gazdasági visszaesés az ingatlanpiaci helyzeten csak tovább ronthat. A növekvő munkanélküliség eredményeként ugyanis egyre többen lehetnek majd, akik nem fogják tudni fizetni kötelezettségeiket, így meg kell majd válniuk ingatlanjaiktól.

Az állam segíthet

A segítséget ebben a helyzetben az államtól kaphatják majd meg az amerikaiak. Kaliforniában egy új törvényi szabályozásnak köszönhetően szeptemberben már 51 százalékkal csökkent a fizetésképtelenségi és így a végrehajtási eljárások száma, bár a központi lépésnek köszönhetően a végrehajtási eljárás megkezdését 45 nappal kitolták.

Hat amerikai állam felelt a végrehajtások 60 százalékáért. Az első helyen Kalifornia áll 21 845 végrehajtási eljárással, mely az elmúlt év hasonló időszakához képest duplázódást jelent. Florida is több mint duplázott 127 306 árverési eljárásával, de Arizona 40 419 darabos értéke triplázódásnak felel meg.

Kipukkadt a buborék

Az amerikai ingatlanpiaci buborék kipukkanása mostanra már globális problémák gyökerévé vált. az ingatlanpiaci jelzáloghiteleket ugyanis tömegével értékpapírosították, melyeket pénzügyi intézmények tucatjai vásárolták meg. Miután az ingatlanpiacon az árak esni kezdtek, és az adósok nem tudtak megfelelni kötelezettségeiknek, az értékpapírosított jelzáloghitelpiaci termékek jelentős veszteségleírásokat okoztak több banknak is.

A pénzintézetek közül többen csak külső segítséggel tudtak talpon maradni, majd az elmúlt hetekben a Lehman segítség nélkül maradva csődbe ment. Az elmúlt hónapokban a világ jegybankjai már folyamatosan likviditással látták el az egyre nagyobb bizalomhiányban szenvedő pénzügyi piacokat, de a Lehman csődje teljes fagyást hozott. Azóta a helyzet már enyhülni látszik, a bankközi kamatlábak lejjebb jöttek, de a helyzet továbbra is törékeny. A pénzpiaci feszültségek ráadásul egyre több iparágban éreztetik negatív hatásukat. A legtöbb szakember szerint az amerikai gazdaság a recessziót nem kerülheti el, már csak az a kérdés, hogy a gazdaság mélyrepülése meddig tart majd.