Kelet-Európa felé is terjed a hitelválság

2008.01.29. 15:48
Kelet-Európa sem fogja megúszni a globális pénzpiaci sokk hatásait, de a térségen belüli hatásmegoszlás bizonytalan – áll a keddi Financial Times szakértõket idézõ elemzésében. A befektetõk mégis változatlanul úgy tartják, hogy a gyorsan növekvõ, jórészt Európa-központú "új piaci" gazdaságok valamelyest védve vannak egy esetleges amerikai recesszió közvetlen hatásaitól, állt a Goldman Sachs londoni elemzésében

Pradeep Mitra, a Világbank európai felzárkózó piaci fõközgazdásza a londoni gazdasági napilap idézete szerint azt mondta, hogy a hitelválság "ezeket az országokat is sújtani fogja, ebbõl nincs kiút". Mitra hozzátette: az országcsoport "alapvetõen elég erõs ahhoz, hogy ellenálljon, de egyesek sebezhetõbbek, mint mások". Ezzel egyetért a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) is, amely szerint az egykori szovjet térség és a Balkán gazdaságainak finanszírozási költségei sokkal nagyobb mértékben ugrottak meg tavaly nyár óta, mint a fejlett közép-európai gazdaságokéi.

A globális hitelpiaci válság várható felzárkózó piaci hatásairól ugyanakkor megoszlanak a vélemények a londoni elemzõi közösségben; a vita fõleg arról folyik, hogy a felzárkózók milyen mértékben "váltak le" az amerikai gazdaságról.

A BNP Paribas befektetési csoport éppen e héten, Londonban kiadott elemzésben például erõsen megkérdõjelezi a "szétkapcsolódás" (decoupling) elméletét, vagyis azt a széles körû londoni piaci konszenzust, hogy a felzárkózó térség egésze ezúttal elszigetelheti magát az amerikai gazdaság bajaitól. A cég elismeri, hogy az erõsebb hazai alapmutatók révén sok felzárkózó gazdaság most jobban kivédheti az amerikai sokkot, mint korábban, azt azonban szerinte még nem lehet látni, hogy az átszûrõdés mértékének tényleges csökkenésérõl, vagy csak a folyamat lassulásáról van-e szó.

Ami késik, nem múlik

A BNP Paribas a maga részérõl az "ami késik, nem múlik" álláspont felé hajlik, és úgy véli, hogy a piacok "túl készségesen kapták be a szétkapcsolódás csaliját", állt az elemzésben. A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport Londonban közzétett heti felzárkózó piaci elemzéseinek legújabb összeállítása szerint ugyanakkor feltûnõ volt, hogy a felzárkózó térség részvénypiaci indexei viszonylag jól teljesítettek - a nagyokhoz képest - a legrosszabb napokon is; százalékban mért veszteségeik gyakran kisebbek voltak a fejlett piacokéinál.

Ez szokatlan olyan idõszakban, amikor "radikálisan csökken" a kockázatvállalási hajlam, és a jelenség azt mutatja, hogy jóllehet a felzárkózó térség nem tudja magát teljesen elszigetelni a globális fejleményektõl, a befektetõk mégis változatlanul úgy tartják, hogy a gyorsan növekvõ, jórészt Európa-központú "új piaci" gazdaságok valamelyest védve vannak egy esetleges amerikai recesszió közvetlen hatásaitól, állt a Goldman Sachs londoni elemzésében.

A ház szerint eddig a felzárkózó térség valutái is viszonylag jól tartják magukat; az árfolyammozgások csekélyek a 2006. május-júniusi, illetve a tavaly augusztusi megingásokhoz képest. Magyarországon, Törökországban és Dél-Afrikában is a 2007. augusztusi mélypontnak kevesebb mint a felével gyengültek a helyi valuták, állt a GS kimutatásában.