Hol érdemes ingatlant venni?

2007.03.07. 10:35
Akár a nyugati-országok, akár az újonnan csatlakozottak erős növekedést produkáló ingatlanpiaca vonzó célpontot jelenthet a magyar befektetők számára, akik biztos helyet keresnek megtakarításaiknak, vagy a hazai ingatlanpiacon elérhetőnél magasabb hozam mellett szeretnék elhelyezni pénzüket. A két számjegyű növekedés és a felfelé ívelő diagramok mindenképpen jó előjelnek tekinthetők, de mit mondanak a hazai piac szereplői, ők hova tennék a pénzüket?

A hazai piacon tevékenykedő vállalatok munkatársait a Pénzcentrum kérdezte arról, körülbelül 30 millió forintos megtakarításukat hol és milyen típusú ingatlanba helyeznék Európában, valamit arról, mekkora hozamot várnak a befektetett összegtől.

Növekedő lengyel piac

Rizmajer Andrea, az Otthon Centrum International Client Services ügyvezető igazgatója megtakarítását lengyelországi ingatlanba helyezné, bízva a hazainál egyelőre még alacsonyabb árfekvéssel rendelkező lengyel ingatlanpiacban rejlő növekedési potenciálban.

A 30 millió forintos kezdő tőkéből lakóingatlant vásárolna, azonban lehetőség szerint nem egy, hanem több kis alapterületű ingatlant, melyek bérbe adásából szerezne jövedelmet. Ilyen módon becslése szerint körülbelül 5-10 év alatt térülhet meg a befektetett összeg.

Lengyelországban az újonnan csatlakozott államokhoz hasonlósan az ingatlanok árszínvonala alacsonyabb a hazai piacra jellemzőnél, így az árak az európai árszínvonal felé közeledése a közeljövőben jelentős növekedést hozhat, amely Rizmajer Andrea szerint a következő 2-3 évben két számjegyűvé válhat.

Sláger a bolgár tengerpart

Bolgár ingatlanba fektetésben látja a siker kulcsát Görög Áron, az Otthon Centrum projektvezetője, aki a Fekete-tenger partján első soros (közvetlenül tengerre néző) beruházásban vásárolna 40-50 négyzetméteres alapterületű apartmant.

A vásárlásnál kiemelt figyelmet fordítana arra, hogy nyugat-európai ingatlanfejlesztők projektjeiben válasszon ingatlant, mert az várhatóan megfelel majd a nyugati turisták igényeinek, főként ami a kialakítást és a komfortszempontokat illeti.

Ezenkívül előnyben részesítené azokat a projekteket, amelyek keretében a beruházó visszabérlési garanciát vállal a már felépült apartmanra, mert ily módon mentesül a kiadással járó utánajárástól. Görög Áron szerint körülbelül 3 év alatt térülne meg a kezdeti befektetés, attól függően, az év mekkora részében tudunk élni a bérbe adás lehetőségével.

Irány Nyugat

Horváth Géza, a Mitropa ügyvezető igazgatója az előbbiekkel ellentétben nyugat felé indulna hazánkból, meg is állna Ausztriában, itt vásárolna a lachtali síparadicsomban ingatlant.

A lachtali projekt osztrák fejlesztője ezen a kiemelt fontosságú turisztikai területen épített egy 64 lakásból álló komplexumot. S bár a megvásárolt apartmanokra a vevőnek 15 éves üzemeltetési szerződést kell kötnie, és a szezonidőszakban az üzemeltetőé a kiadás joga (120, illetve 79 nap évente), Horváth Géza mindenképpen vonzónak tartja, hogy ennek fejében a vevő évi garantált hozamot kap, úgy, hogy nincs különösebb tennivalója a befektetéssel kapcsolatosan.

Ha az ingatlant az általunk megadott kondíciók szerint már birtokunkban lévő pénzből vásároljuk meg, a Mitropa ügyvezetője szerint az éves hozam körülbelül 8-10 százalékra rúg. A garantált hozamból és a szezonon kívüli bérbe adásból származó bevételből ugyanis fedeznünk kell az állandó kiadásokat.

Itthon se rossz

Az Eston International Ingatlantanácsadó Zrt. elnök-vezérigazgatója, Salamon Adorján Ausztriáig sem vinné 30 milliós megtakarítását, Magyarország határain belül fektetné be azt több új építésű ingatlanba Budapesten.

A Pénzcentrum kérdésére elmondta, a nagyobb kockázatot magában rejtő, de egyben nagyobb hozammal járó befektetések híve, így ezt a pénzmennyiséget kezdő projektekbe ruházná be, és nem egy, hanem egyszerre több lakást "vásárolna", amelyeket a projekt elkészülte után tovább értékesítene.

A tervezőasztalon lévő projekteket ugyanis általában jelentős diszkonttal értékesítik, s a 10 százalékos előleg után a maradék 90 százalékot a projekt befejezése után kell kifizetnie a vevőnek. Ezt a tíz százalékot az általunk leírt 30 millió forintból 10-szer is kifizetheti egy ugyanekkora értékű lakás esetében, és ha jól választ projektet, a beruházás befejezésekor már piaci áron sikerülhet értékesítenie az ingatlant. Ily módon az értéknövekedést az egész ingatlanra nézve realizálhatja, befektetésének hozama elérheti az 50-150 százalékot. Ez az ügylet természetesen nagy kockázatot jelent a befektető számára, hiszen ha nem tudja időben értékesíteni az ingatlant, a teljes foglalót elveszítheti.

Az alacsonyabb kockázatú befektetések közül az újonnan csatlakozott Bulgária ingatlanpiacát részesítené előnyben, ám ekkora távolságból véleménye szerint már nem érdemes közvetlen befektetéssel próbálkozni, a bolgár piac növekedését egy ingatlanalapon keresztül is élvezni tudja a befektetni vágyó.