A 2001 óta élen álló Norvégia minimális különbséggel lemaradva futott be a második helyre, a vereségért pedig a születéskor várható életkort és a GDP csökkenését okolhatja. A zord időjárású országot Ausztrália, Kanada és Írország követi az emberi fejlettségi indexben, míg az Egyesült Államok az előző évi nyolcadik helyéről a tizenkettedikre csúszott vissza.
Magyarország a 36. helyen szerepel a listán, ami egy helyezés visszaesést jelent az előző évhez képest.
A 177 országot vizsgáló felmérés sereghajtói ismét az afrikai országok voltak, az utolsó helyet Sierra Leone foglalta el. A fekete kontinens országai közül tízben még mindig katasztrofálisak az életkörülmények: ötből két gyerek például nem éri meg a 40 éves kort.
A kutatásból kiderül, hogy a legrövidebb élettartamra, 40,3 évre a zambiaiak, a leghosszabbra, 82,3 esztendőre a japánok számíthatnak. A felmérés szerint a legtöbb országban nőtt az életszínvonal az elmúlt harminc évben, tizenhatban azonban alacsonyabb, mint 1990-ben.
Háromban - a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Zambiában és Zimbabwében - rosszabbak a körülmények, mint 1975-ben.
Az egy főre jutó nemzeti termék Luxemburgban a legmagasabb évi 60 228 dollárral (10,37 millió forinttal), a listavezető és az utolsó helyezett ország között pedig negyvenötszörös eltérés tapasztalható ebben a mutatóban.