Egyazon futószalag két oldala
Talán a könnyebb mérhetőség kedvéért a pszichológusok olyan embercsoportokat vizsgáltak, akik áramköri lemezeket készítettek futószalagon. Azok, akik "szomorú", "boldogtalan" vagy hasonló kifejezésekkel jellemezték alapbeállítottságukat, nem dolgoztak ugyan többet, mint feldobott kartársaik, de feleannyit hibáztak, pontosabban, 50 százalékkal kevesebb selejtet termeltek.
Normális ember nem dolgozik jókedvében?
A kutatók a kapott adatokkal reményeik szerint megerősítették azt a népi megfigyelést, mely szerint a borongós hangulatú emberek gyakran arra használják a munkát, hogy elfeledkezzenek gondjaikról.
A futószalag napos oldalán üldögélők viszont a munkát a boldogtalanság forrásának látták, és túl sok időt fecséreltek el arra, hogy fenntartsák lelkük derűjét a katatóniára hajlamosító környezetben.
Le kell mondanunk a munkahelyi komédiásokról
Persze még megbecsülni sem lehet, hogy a dolgozók boldogítására szolgáló keretet mennyire kurtítják majd meg azok a vállalatok, melyek - mondjuk a London School of Economics felmérésének hatására - eddig abban a tévhitben éltek, hogy a munkájával és környezetével elégedett munkaerő termelékenyebb. A sötét jövőt előrevetítő kanadai kutatás talán nem fenyegeti a hétvégi vállalati mulatságokat, a BBC azonban olyan vállalatokról is tud, melyek komédiásokat alkalmaznak, hogy mosolyt csaljanak a munkaerő arcára.