Kapolyi-biznisz Ukrajnában

2007.07.30. 07:40
A burstini erőműből érkező 750 kilovoltos távvezeték ukrajnai szakaszának javítása, a System Consulting Zrt. kárpátaljai erőmű-beruházásának előkészítése és Magyarország ukrajnai gáztárolása is terítékre került Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Viktor Juscsenko ukrán elnök pénteki tárgyalásán - tájékoztatta a Világgazdaságot Kapolyi László, aki a magyar küldöttség tagjaként részt vett a munkácsi eseményen.

Kapolyi mint a System Consulting elnök-vezérigazgatója és tulajdonosa elmondta: egyelőre keresik, mi okozhatta a szállítórendszer három berendezésének meghibásodását. A javításra cége, a vezetékszakasz tulajdonosa már kapott ajánlatot, az ajánlattevőt és az ajánlat nagyságát azonban - üzleti titok lévén - még nem nevezhetik meg. A zavar miatt Magyarország 350 megawattos ukrajnai áramimportjában nem volt fennakadás. A mennyiség meghatározó részét - mint ismert - a System hozza be, versenyképes, de folyamatosan emelkedő áron.

"A fenti javítás költségeit is figyelembe véve már drágábban vásároljuk a burstini áramot, mint a nyugat-európai átlagos áramárak. Igaz, e kiadások nélkül is egyre csökken a versenyelőnyünk, mert az eladó folyamatosan, egy úgynevezett kúszó árképlettel emeli az exportáram árát" - mondta Kapolyi László. Ez azonban nem volt téma a megbeszélésen.

Ukrajnai partnerek is beszállnak

Megállapodtak viszont arról, hogy a héten feláll egy ukrán-magyar munkacsoport az ukrajnai vízszabályozáshoz kapcsolódó, tározós kiserőmű-beruházások előkészítésére. Javaslatuk néhány hét alatt elkészíthető, mert környezetvédelmi, műszaki és gazdaságossági megfontolások alapján már mindkét ország sorra vette az erőművek számára leginkább alkalmas ukrajnai helyszíneket. A System Consulting (pontosabban leánycége) beruházásába ukrajnai partnerek is beszállnának, várhatóan kisebbségi tulajdonhányaddal.

Folytatódtak a tárgyalások az egymilliárd köbméternyi magyar stratégiai gázkészlet ukrajnai tárolásáról is. Kapolyi László elutasította a Világgazdaság felvetését, hogy hiba lenne magyar stratégiai készletet külföldön tárolni, ráadásul éppen abban az országban, amelyhez korábbi gázimportzavaraink is köthetők.

Mint emlékeztetett, az importzavar idején nem az ukránok zárták el a gázcsapot, az egymilliárd köbméteres stratégiai készlet ottani tárolása pedig nem kockázatot jelentene, hanem növelné az ország gázbiztonságát. Ezzel az egymilliárd köbméterrel ugyanis azon a mennyiségen felül rendelkeznénk, amelynek létrehozására a Mol Nyrt. már kötelezettséget vállalt a biztonsági készletekre kiírt tender nyerteseként.

Bankkonzorcium teremti meg

"Bankkonzorcium teremti majd meg a System által építendő 230 megawattos vásárosnaményi, kombinált ciklusú gázerőmű pénzügyi hátterét'' - jelentette ki Kapolyi László arra reagálva, hogy az önmagáról a projekt finanszírozójaként hallató osztrák Meinl a napokban közölte: a 650 millió eurós részvénykibocsátásából befolyó pénzt elsősorban szélerőmű-építésre szánja. Mindazonáltal a Meinl a beruházás egyik jelentős finanszírozójának ígérkezik.

A napokban vált ismertté, hogy az erőműben az MVM Zrt. is résztulajdonos lehet. A lap kérdésére Kapolyi László elmondta: már a beruházás tervezésének kezdetekor felmerült, hogy az erőművet az MVM üzemelteti majd. A létesítmény a hazai villamosenergia-rendszer egyik szabályozó erőműve lesz, ám sem a szabályozáshoz, sem a működtetéshez nem értenek a Systemnél, annál inkább az MVM leányvállalatánál, a Mavirnál. Már él egyébként a létesítmény 2020-ig történő gázellátásról szóló megállapodás, de nem biztos, hogy a gáz behozatalára külön vezeték épül Ukrajna felől.