Karácsonyi bevásárlás külföldön
További Világ cikkek
Miután megállapítottuk, hogy melyik a legolcsóbb magyarországi élelmiszerüzlet - már karácsonyi bevásárlás szempontjából - nyugodtan hátradőlhettünk volna, ölbe tett kézzel. De nem így tettünk. Megtankoltuk az autónkat, és elindultunk a mesés nyugat felé, hogy megtudjuk, osztrák barátaink mennyiből úszhatják meg ezt a nehéz időszakot. Utána északkeletnek indultunk, mert arra gondoltunk, hogy Pozsony csak egy köpés, és tényleg: pár órával később már Szlovákiában jegyzeteltük szorgalmasan.
Rossz választás
A magyar árakat a vizsgált hat bolt árainak átlagából számoltuk. Így igazságos: külföldön sem jártuk végig az összes létező boltot, hanem találomra bementünk az egyikbe, reméljük, hogy nem a legdrágábba.
Pedig Bécsben erre jó esélyünk volt, hiszen nem valamelyik lerobbant külvárosi üzletet kerestük fel, sőt, még az egymással konkuráló Lidl-t és Aldit is kihagytuk. Inkább beleugrottunk a sűrűjébe: a Mariahilfer strasse egyik élelmiszerboltját jártuk végig, ami olyan, mintha parizeres szendvicset kérnénk egy elegáns étteremben – elég furcsa.
|
A boltban minden termék jó minőségű volt, krumpliból vagy hatfélét árultak díszes csomagolásban, ezerféle sajt, hidegtálak, felvágottak, amit a főutca Billájában láttunk, az a diverzifikálódás csimborasszója.
Sajnos Unicumot nem találtunk, bármennyire is II. Józseffel hirdeti magát a cég, az osztrákok túltették magukat a közös történelmen. A bejgliszerű péksütemény alig kerül többe, mint itthon, a tejtermékeknél azonban már majd negyvenszázalékos a különbség. A legolcsóbb kenyér háromszor volt drágább az átlagos hazainál, ugyanez igaz a réteslisztre, savanyú káposztát meg közel hétszeres áron vásárolhatunk csak odaát. Igaz, szép, gusztusos csomagolásban.
Bécsben semmi sem volt olcsóbb, mint itthon, ennek ellenére nem csüggednek az osztrákok: a GKI felmérése szerint a havi átlagkereset eléri az ötszázezer forintot nyugati szomszédainknál. Összességében hatvan százalékkal kellene többet fizetnünk a bécsi üzletben, az átlagfizetés azonban 3,2-szeres, így kétszerannyi karácsonyt tudnak megszervezni Ausztriában egyetlen fizetésből, mint Magyarországon.
Új külső
Szlovákiában elég nagyot változott a világ az utóbbi években: 2003-ban még egyenesen visszataszító volt a pozsonyi Tesco zöldséges részlege, a koszos dobozok és a fonnyadó narancsok mindenfelé. Északi szomszédunknál is folyamatos az életszínvonal emelkedése, ennek megfelelően most már jóval kulturáltabb üzlettel találkoztunk.
Unicum itt sem volt, ezért aztán ki is hagytuk a listából, a pulykamellet pedig csirkemellel helyettesítettük. Az első állatszerv-átültetés.
Pozsony valamivel olcsóbb Budapestnél, amit leginkább a péksütemények majszolói érhetnek tetten: a bejgli feleannyiba került, mint Magyarországon, legalábbis az átlagos árszintet figyelembe véve. A trappista, a tej, a kóla, a pezsgő és a krumpli szinte fillérre ugyanannyiba kerül, mint nálunk, a rétesliszt, a káposzta, a narancs lényegesen olcsóbb, míg a kékfrankos és a tojás drágább.
Mindent összevetve tíz százalékkal bizonyult Pozsony olcsóbbnak Budapestnél, ugyanekkora a különbség az átlagfizetések között: nálunk bruttó 155 ezer forint, Szlovákiában 140 ezer. Itt se jobb, ott se jobb, disszidáljanak Ausztriába!