Kínában mindössze néhány cégre koncentrálva fialtatták pénzüket tavaly a világ legjobban teljesítő befektetési alapjai - derül ki a Bloomberg által készített, egymilliárd dollárnál magasabb eszközértékkel rendelkező alapok körében végzett felmérésből. Az 1506 vizsgált alapból az éves hozam által összeállított lista első öt helyén a kínai piacnak dedikált alapok álltak, élen a JP Morgan 3,2 milliárd dolláros JF China Fundjával.
A nyertesek a portfólió összeállításakor minél nagyobb koncentrációra törekedtek, az öt legjobb teljesítményt nyújtó alap pénze felét mindössze tíz különböző részvényben tartotta. A kedvenc papírok a bankok, a biztosítótársaságok és az ingatlancégek részvényei közül kerültek ki.
A kínai bechmarkként használt MSCI China index 79 százalékkal emelkedett tavaly, jócskán lekörözve a 29 százalékkal növekvő, feltörekvő piacokat mérő MSCI indexet. Ennek következtében a piac már nem is olyan olcsó, a Hongkongban jegyzett kínai társaságok árfolyam/nyereség mutatója az év eleji 11,9-ről 19,4-re emelkedett, bőven a fejlődő piaci átlagot jelentő 15,4 fölé.
A leggyengébben teljesítő alapok a japán eszközökbe invesztálók között keresendők. A szigetországba befektető 1284, egymilliárd dollárnál több vagyont kezelő alap átlagos hozama mínusz 3,2 százalék lett, pedig a távol-keleti piac tavaly év elején még az alapkezelők kedvencei közé tartozott - derül ki a Bloomberg adataiból. A legrosszabbul teljesítő alap a Fidelity Japan Smaller Comanies lett 22 százalékos bukással, nála csak egy százalékponttal teljesített jobban a JP Morgan Japan Fundja.