Magyarország a legrosszabbak között van a korrupció elterjedtsége alapján – legalábbis a lakosság véleménye szerint. A Gallup International felmérése 101 országban volt kíváncsi arra, az átlagpolgár milyen valószínűnek tartja a korrupciót a hivatalokban, illetve a gazdasági életben. Magyarország 84-es indexmutatója alapján Kirgizisztánnal együtt a 78. helyen kötött ki.
Az index értékei erős összefüggést mutatnak az adott állam vezetése iránti bizalommal, illetve a kemény munka és a vállalkozó kedv megítélésével. A lista elején szereplő tíz, magát kevéssé korruptnak tartó országban a megkérdezettek 55 százaléka bízik a politikai vezetőkben, míg az utolsó tíz esetében ez az arány már csak 32 százalék.
Az első tíz helyezettnél 84 százalék úgy gondolja, hogy a kemény, becsületes munka meghozza a gyümölcsét, az utolsó tíz helyezett megkérdezettjeinek viszont csupán 58 százaléka vélekedik így.
Magyarország 78. helye a Gallup rangsorában lényegesen kedvezőtlenebb a Transparency International (TI) korrupcióértékelési indexétől, ahol hazánk a 41. volt. Ez valószínűleg a válaszadók eltérő társadalmi hátterével magyarázható – mondta el a Világgazdaságnak Marschall Miklós, a TI regionális igazgatója. Míg a Gallupnál reprezentatív mintavételre törekedtek, a TI indexét elsősorban üzletemberek, szakértők és országelemzők véleményére alapozták.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!