2024. július 2. 18:00 ÉLŐ
Románia 0
Hollandia 1
Fussballaréna München Nyolcaddöntő
2024. július 2. 21:00
Ausztria
Törökország

Az elemzők mély válságra számítanak

2008.10.26. 15:13
Az Egyesült Államokat sújthatja legkeményebben a világgazdasági recesszió, de az euróövezet össztermelése is csökkeni fog jövőre a londoni elemzők szerint. Magyarország kilátásai is romlottak, bár a Merrill Lynch szerint még így is növekedni fog a magyar gazdaság. A kamatok viszont csökkennek majd, Európában 1,5, Magyarországon 6,5 százalékra.

Mind több jel utal a legnagyobb világgazdasági erőcentrumok "mély és szinkronban zajló" recessziójára, állítják a londoni gazdasági előrejelzések. Az elemzők szerint a recesszió valószínűleg már az előző negyedévben elkezdődött. A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport hétvégenként kiadott globális makroadat-figyelőinek legújabb összesítése szerint a brit gazdaság minap bejelentett harmadik negyedévi - a piacot sokkoló méretű, negyedéves összevetésben 0,5 százalékos - visszaesését nagy valószínűséggel szintén negatív GDP-adatok közlése követi az Egyesült Államokban, az euróövezetben és Japánban.

A JP Morgan előrejelzése szerint a világgazdaság egészének GDP-értéke az idei utolsó és a jövő évi első negyedévben egyaránt 1 százalékhoz közeli ütemben csökken éves szintre átszámolva. A recesszió különösen keményen sújthatja az Egyesült Államokat, ahol, ha a vagyonvesztés és a reálfogyasztás csökkenése a mérce, a visszaesés jó eséllyel nagyobb lesz, mint a II. világháború óta lezajlott tíz recesszió bármelyike. Számításaik szerint az utolsó negyedévi visszaesés éves szintre vetítve akár 4 százalékos is lehet.

A JP Morgan szerint a harmadik negyedévben fél százalékos volt az amerikai gazdaság visszaesése, a jövő év harmadik negyedében zéró növekedés várható, és a két utolsó három hónapban lesz érzékelhető élénkülés, 2,5, illetve 3,0 százalékos éves szintű növekedésekkel. A prognózis szerint 2009 egészében 0,7 százalékkal csökken az amerikai gazdaság összkibocsátása.

Az elemzők szerint a recesszió miatt további kamatvágások várhatóak, a jóslat szerint az amerikai jegybank, a FED már szerdai ülésén fél százalékponttal, 1 százalékra szállíthatja le a dollárkamatokat.

Az eurózónában az idei utolsó negyedévben 2, a jövő év első negyedében 1 százalékos GDP-csökkenéssel számolnak. 2009-ben összesen 0,5 százalék lehet a visszaesés. A jelenleg 3,75 százalékos irányadó kamatot az Európai Központi Bank 2009 végére 1,5 százalékig viheti le.

Magyarországon a korábbi 1 százalékos növekedés helyett 0,5 százalékos csökkenést prognosztizál a JP Morgan. Az elemzők 2009 első negyedében várják a magyarországi kamatcsökkentés kezdetét, 0,25 százalékpontos enyhítéssel. Más nagy londoni házak még agresszívabb magyarországi kamatcsökkentéssel számolnak jövőre. A Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének hétvégi előrejelzése szerint az idei év végéig fennmarad a 11,50 százalékos MNB-alapkamat, 2009 végére azonban 6,50 százalékra csökken vissza, ahogy a piacok stabilizálódnak, és a globális környezet "a recesszió felé húzza" a magyar gazdaságot.

A Merrill Lynch ennek ellenére sem számol gazdasági visszaeséssel Magyarországon, bár a korábbi 1,4 százalékos bővülés helyett csupán 0,8 százalékost prognosztizál.

A JP Morgan elemzői azzal számolnak, hogy Magyarország - az EKB 5 milliárd eurós keretén felül - a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) szükség esetén akár 10 milliárd dollár kölcsönt is kaphat, és ez együtt már több mint elégséges a jövő évi külső törlesztések és a folyómérleg-hiány fedezéséhez, úgy, hogy a devizatartalékok "több mint a fele még meg is marad". A magyar devizaadósság-törlesztést a nagy nemzetközi hitelminősítők sem látják veszélyben.