Míg Lettországban a munkavállalók 15,5, Franciaországban 14,5, addig Magyarországon 11 százalékuk keres hivatalosan minimálbért. Ám az elemzés elismeri, ez csak a papírforma. A tanulmány az átlagjövedelemhez képest, annak arányában vizsgálta a minimálbér mértékét, mely az unióban Franciaországban a legnagyobb, annak 58 százaléka, majd Málta és Írország következik, 50 százalékkal. A középmezőnytől kicsit lemarad Magyarország, 43 százalékkal. Ausztriában nincs törvényileg meghatározott minimálbér.
A 15 új tagországban a bértárgyalások zömmel szakmai alapokon, illetve szektor szerint köttetnek, akárcsak Ausztriában. Legkevésbé a kollektív szerződések befolyásolják a bértárgyalásokat, kivéve a skandináv országokban. Az új tagállamok számára is a regionális mobilitás fejlesztését, s át- és továbbképzésekbe való beruházást javasolja az osztrák jegybank ahhoz, hogy a munkaerő-piaci rugalmasságuk javuljon.
A szakmai mobilitás Dániában, Írországban és Nagy-Britanniában a legnagyobb, a sor legvégén Olasz- és Görögország áll. A regionális mobilitás a tíz új tagországban a legalacsonyabb, több mint 20 százalékkal marad el az uniós átlagtól.