További Világ cikkek
Több mint három évtizede először bankot államosít a brit kormány: a tavaly ősszel megszorult egyik nagy jelzálog-kölcsönző, a Northern Rock kerül állami kézbe a vasárnap megszületett londoni döntés szerint. A newcastle-i székhelyű, de országos tevékenységű hitelintézet, amely elsősorban jelzáloghitel-kihelyezésre szakosodott, szeptemberben fordult a brit jegybankhoz rövid távú tőkeellátásért, mert nem tudott refinanszírozáshoz jutni a bankközi piacon a globális likviditáshiány miatt.
A hagyományos nagybankokénál kisebb betétállománnyal bíró Northern Rock napi működési finanszírozási igényét háromnegyed részben a nagybani likviditáspiacról fedezte. E piacon azonban jó ideje komoly ellátási oldali fennakadások vannak, miután súlyosan megrendült a bizalom a nem elsőrendű amerikai jelzálogadósi kör értékpapírosított és befektetési termékként világszerte árult kötelezettségei, illetve az ezeket is tartalmazó strukturált pénzpiaci konstrukciók iránt.
Példátlan bankroham
A Northern Rocknak kiskereskedelmi szinten soha nem voltak fizetési nehézségei, ennek ellenére azonban a jegybanki finanszírozási igény bejelentés utáni napokban betétesek ezrei rohanták meg a pénzintézet fiókjait, veszélyben vélve megtakarításaikat. Becslések szerint a több napig tartó bankroham során – amelyhez hasonlóra Nagy-Britanniában a XIX. század közepe óta nem volt példa – az eredeti 24 milliárd font lakossági betétállományból legalább 3 milliárd fontot kivettek az ügyfelek.
A brit kormány és a jegybank alig burkoltan attól tartott, hogy a pánik átterjed más nagy brit bankokra is. Ebben a helyzetben – az érvényes garanciaszabályokat félretéve – Alistair Darling pénzügyminiszter még szeptemberben jelezte, hogy a Bank of England a Northern Rock betéteinek 100 százalékáért jótáll. Központi forrásokból – közvetlen működési hitelek és más kereskedelmi hitelezőknek nyújtott garanciák formájában – a Northern Rock összesen 55 milliárd font (csaknem 20 ezer milliárd forint) kisegítő finanszírozást kapott.
A jelzálog-kölcsönző azonban ezzel együtt sem tudta kiheverni a súlyos tekintély- és bizalomvesztéssel járó fejleményeket. A bank fiókjai előtt a pánik napjaiban több száz méteres sorokban álltak a pénzüket menekítő betétesek és a Northern Rock márkanév szétválaszthatatlanul összekapcsolódott a banki bukás fogalmával. A bank részvénye összeomlott: a Northern Rock piaci tőkeértéke az egy évvel ezelőtti csaknem 5,5 milliárd font helyett jelenleg alig 375 millió font.
Nem volt komoly vevő
Ebben a helyzetben a kormány először a magánszférán belüli értékesítést szorgalmazta, végül azonban a két beérkezett átvételi ajánlatot – az egyiket a Sir Richard Branson vezette Virgin vállalatbirodalom pénzügyi szolgáltató részlege, a másikat a Northern Rock saját vezetősége adta be – elégtelennek minősítették, és döntés született a Northern Rock állami kézbe vételéről.
Darling vasárnap közölte, hogy a bank "átmenetileg köztulajdonba kerül", és az ehhez szükséges törvényi intézkedéseket a kormány sürgősséggel a parlament elé terjeszti. A hetvenes évek eleje óta most kerül először állami kézbe brit magánbank. Az intézkedés elvben ellentmond az 1997-ben üzletbarát programmal hatalomra került, és azóta is kormányzó Munkáspárt azon kötelezettségvállalásának, hogy a korábbi évtizedek hagyományaival szakítva az "új Labour" lemond a köztulajdon elsődlegességének politikájáról.
Tony Blair tavaly leköszönt előző brit kormányfő és az "új Labour" ideológiáját vele együtt kidolgozó gárda még ellenzékben töröltette a pártalkotmányból az államosítást fő célként megfogalmazó záradékot. Ez az a lépés, amely a brit Munkáspártot a 90-es évek végére elfogadhatóvá tette a 18 évi konzervatív kormányzás idején Európában példátlan mértékben privatizált brit gazdaság, és annak szereplői, vagyis gyakorlatilag minden kisrészvényes választópolgár számára. A Labour neve addig az államosítás és a visszaállamosítás szinonimája volt, ami a tulajdonosi társadalom kiépülése után az egyéni befektetések biztonságát tette kérdésessé.