2024. június 26. 18:00
Szlovákia
Románia
Frankfurt Arena III. forduló
2024. június 26. 18:00
Ukrajna
Belgium
StuttgartArena III. forduló
2024. június 26. 21:00
Georgia
Portugália
Arena AufSchalke III. forduló
2024. június 26. 21:00
Csehország
Törökország

Miért nem valószínű a 250 dolláros olajár?

2008.06.17. 07:47
Megduplázódó élelmiszerárak, Amerika, Európa és Japán recesszióba zuhanása, a vállalatokat megtizedelő csőd-hullám, államosított légitársaságok, éhínség és háborúk - ez lenne a következménye - és egyben az akadály -, ha a Gazprom-vezér, Alekszej Miller által megjósolt 250 dollárra emelkedne belátható időn belül a nyersolaj hordónkénti ára.

Komoly felzúdulást keltett Alekszej Miller Gazprom-vezér múlt heti, 250 dolláros olajárról szóló jóslata. Bár a közgazdászok, vállalatvezetők és politikusok eltérően vélekednek arról, hogy a 250 dolláros olajárszint valóban bekövetkezik egy-két éven belül, abban azonban széles körű az egyetértés, hogy komoly sokkhatásként érné a világgazdaságot és alapvetően befolyásolná a mindennapokat is - írja a Bloomberg.

A Moody's Economy.com vezető közgazdásza, Mark Zandi leszögezte: a cég közgazdasági modellező algoritmusai bedőlnének, ha 200 dollár feletti hordónkénti ár hatásait kellene leképezniük. Hozzátette, a 250 dolláros szint mély recesszióba taszítaná Amerikát, Európát és Japánt, márpedig a három nagy húzógazdaság visszaesése magával rántaná a feltörekvő gazdaságokat is. Mindazonáltal úgy véli, a szint elérése már csak azért is valószínűtlen, mert a világgazdaság már jóval azelőtt válságspirálba zuhanna, és a szükségszerű kereslet-visszaesés az árakat is lenyomná.

Nigel Gault, a Global Insight közgazdászának számításai szerint a 250 dolláros olaj mintegy 2,5 százalékponttal gyengítené az amerikai GDP-növekedést. A forgatókönyv bekövetkezte óriási csapás lenne az olajimportőr demokráciák és Kína számára, míg valódi nyertesei a kitermelésben érdekelt monarchiák és diktatúrák lennének - mondja James Woolsey, a Booz Allen & Hamilton tanácsadó cég alelnöke.

A londoni székhelyű New Energy Finance kutatóintézet eredményei szerint 2004 óta az olajárak növekedése felelős a globális élelmiszerárak inflációjának mintegy egyharmadáért. Miller jóslatával az a legfőbb baj - fejtette ki Tom Kloza, az Oil Price Information Service vezető olajpiaci elemzője -, hogy az a Gazprom számára kedvező szcenáriót vázolja, márpedig szerinte igen nagy felelőtlenség olyanok véleményét pártatlanként és függetlenként beállítani, akiknek komoly anyagi érdekeik fűződnek prognózisaik megvalósulásához.