Spekuláció és energiaéhség
A Morgan Stanley szerint több figyelmeztető jel is van a fundamentumok oldaláról, mely ellentétesen értelmezhető a piaci árfolyamok alakulásával. Egyrészt a már említett kereslet csökkenés Kína részéről. Emellett az amerikai készletek is nőttek, az első negyedévben a bővülés 6,4 százalékot tett ki. Az említett adatok ellenére az első öt hónapban az árszint mintegy 46 százalékkal volt magasabb mint egy évvel korábban. Andy Xie, a Morgan Stanley elemzője szerint ez egy okkal magyarázható, rengeteg a spekulatív a pozíció a piacon. Ha azonban egyszer elindul a lavina, akkor könnyen mindent betemethet, nagy piaci összeomlás várható.
A globális gazdasági ciklus túljutott a növekedési csúcson, ugyanakkor az érdemi lassulás, az esetleges recesszió még messze lehet. A továbbra is robosztus növekedés még támaszt adhat az olajáraknak, ugyanakkor az év vége felé ez a "biztonság" egyre gyengébb lehet, az olajbuborék kipukkanhat. Xie szerint a folyamatot Kína olajimportjának érezhetőbb visszaesése okozhatja majd, melynek jelei most is érezhetők.
A BP számításai szerint a világ energiafelhasználása 2004-ben 4,3 százalékkal, 2003-ban 3,3 százalékkal, 2002-ben 3,4 százalékkal nőtt. 1990 és 2001 között a növekedés éves átlagban mindössze 1,9 százalék volt. A 2001 és 2004 közötti időszakban a növekedés mintegy 52 százaléka származott Kína hatalmas energiaéhségének duzzadásából. Az olajat külön nézve a tendenciák hasonlók, itt a növekedés 37 százalékáért felel Kína.