Tényleg korlátlanul öntik a pénzt mostantól a jegybankok
A nagy jegybankok közös bejelentése értelmében az amerikai intézmény (Fed) Nyíltpiaci Bizottsága felhatalmazást kapott arra, hogy kibővítse az európai, a brit és a svájci jegybankkal fennálló, eddig felső korláttal ellátott dollár swap-megállapodások keretét és ezt a japán intézmény is fontolgatja - írja a Portfolio.hu.
A cél tehát az, hogy az egekben ragadt rövid futamidejű dollár bankközi kamatlábakat valóban korlátlan likviditással le tudják szorítani, mérsékelve a rendkívül magas kamatlábak súlyos pénzügyi, illetve reálgazdasági hatásait.
Mostantól inkább több napra adják a pénzt
A fentiek alapján rendezi tehát meg a brit, az európai és a svájci központi bank (a múlt héten meghirdetett menetrend szerint) a 7-, 28-, és 84-napos dollár-tendereit. Az Európai Központi Bank az első 7-napos dollár-tendert most szerdán jelenti be. A csütörtöktől kezdődő időszakban (jövő januárig) az EKB csak akkor hirdet meg egynapos dollár-tendert, ha azt valóban indokolják a piaci folyamatok. Helyette inkább a legalább egy hétre a bankokhoz kerülő pénzzel próbálja nyugtatni a kedélyeket. (Az elmúlt hetekben fokozatosan 100 milliárd dollárra emelte a naponta meghirdetett likviditási injekciója mértékét az EKB, amely lényegében nem tudta elérni a rövid dollár bankközi kamatlábak leszorítását.)
A Fed mai közleményének szintén érdekes mondata az, hogy a többi nagy jegybankkal összefogva lényegében bármilyen eszközt hajlandóak bevetni azért, hogy biztosítani tudják a megfelelő mértékű dollárlikviditást a rövid futamidejű bankközi pénzpiacokon.
Már majdnem egy éve pumpálnak egy több pénzt
Az amerikai jegybank (Fed) az egyre súlyosbodó pénzpiaci zavarok, a túlzottan magassá váló rövid bankközi kamatlábak leszorítására még tavaly decemberben jelentette be, hogy dolláralapú devizaswap-megállapodásba lép a brit, a svájci és az európai központi bankkal. Ezen (megújuló) megállapodások összegszerű kereteit azóta többször jelentősen kibővítette a Fed (utoljára összesen 900 milliárd dollárra). A mai bejelentés alapján a korlátlan mértékű dollár likviditásadásra vonatkozó keretrendszer jövő áprilisig bizonyosan fennáll.