Nincs olajhiány a piacon, a spekuláció és a gyenge dollár az elsődleges oka a nyersolaj magas árának - véli több olajtermelő ország. Ennek ellenére az Olajexportáló Országok Nemzetközi Szervezetének (OPEC) vasárnapi algériai ülésén főleg Szaúd-Arábia felajánlása miatt néhány százezer hordós napi termelésnövelésről születhet döntés.
A szaúdi vezetés kezdeményezte június elején a termelő és a fogyasztó országok, valamint a nagy olajtársaságok képviselőinek vasárnapi értekezletét. A tanácskozáson 36 ország, 7 nemzetközi szervezet és 22 olajtársaság vesz részt.
Az olajárak egy év alatt több mint a duplájára, a hordónkénti 140 dollár körüli szintre emelkedtek, tiltakozások hullámát váltva ki Brüsszeltől Bangkokig a dráguló üzemanyagárak miatt.
Szaúd-Arábia korábban jelezte, hogy júliusban napi 9,65 millió hordóra növeli a kitermelt nyersolaj mennyiségét, újabb 200 ezer hordós növelést hajt végre a májusban bejelentette 300 ezer hordós növelés után. A szaúdiak felkértek más kapacitásfelesleggel rendelkező OPEC-tagot is, hogy vitassák meg a többlettermelés növelésének lehetőségét. Kapacitásfelesleggel az Egyesült Arab Emírségek és Kuvait rendelkezik még, de egyelőre bizonytalan, ezek az OPEC- tagok követik-e a kezdeményezést.
A vasárnapi tanácskozáson megvitatják a résztvevők azt is, miként lehet fellépni a spekuláció ellen. A tanácskozásról kiadandó közlemény-tervezet szerint a pénzpiacok nagyobb átláthatóságát, az olajpiaci információk gyakoribb cseréjét kell megteremteni. Szaúdi álláspont szerint a kormányzatoknak úgy kell "megszervezni" a piacot, hogy elkerülhetők legyenek a spekulációs áremelések.
A befektetési alapok dollármilliárdokat fektettek a nyersolajba és más nyersanyagokba, hogy diverzifikálják tőkeállományukat, és biztosabbnak tűnő eszközökbe helyezzék át a tőkét a gyengébben teljesítő eszközökből. Az amerikai tőkepiacot szabályozó szervezet és a londoni olajtőzsde együttesen korlátozná a határidős olajügyleteket.