Megszületett a leggazdagabb román

2007.08.28. 11:26
Politikai karriert építgetett a kilencvenes évek elején Dinu Patriciu, akinek az igazságszolgáltatással is sokszor meggyűlt a baja. A jelenlegi román kormányfő egyik régi szövetségeseként, az államelnök egyik legfőbb ellenfeleként ma is nagy a politikai befolyása. Patriciu most azzal került az összes román lap címoldalára, hogy eladta olajvállalatát, és ezzel a világ 270. leggazdagabb emberévé lépett elő.
Fotó: zf.ro

Stratégiai váltásról beszél a román sajtó azután, hogy a kazahsztáni KazMunayGaz megvásárolta a második legnagyobb román olajvállalatot, a hollandiai bejegyzésű Rompetrolt.

Hiába küzdöttek az oroszok

Az Adevarul című bukaresti lap szerint így az oroszok hiába küzdöttek a román cégért, elvesztették a csatát. Így viszont sikerült egy másik olajexportőr országgal fontos kapcsolatot kiépíteni, ami alternatívát jelenthet Moszkvával szemben, és így az Európai Unió energiapolitikájához is igazodik a tranzakció, hangsúlyozza az Adevarul. Ezt erősíti az Evenimentul zilei (Evz) című bukaresti lap értesülése, miszerint a Rompetrol korábban politikai okokból utasította el az orosz Gazprom vásárlási szándékát.

A Rompetrol eddigi tulajdonosa, Dinu Patriciu a mostani tranzakció után is megtartja vezérigazgatói posztját a cég élén. Patriciu svájci holdingcége, a Rompetrol Holding csak a részvények 75 százalékát adta el a kazahoknak, 25 százalékot megtartott magának. Az ügylet során a Rompetrolt 3,6 milliárd dollárra értékelték, a kazahok saját bevallásuk szerint 2,71 milliárd dollárt fizettek az olajvállalat 75 százalékáért. (Az Evz szerint a kazah cég állami tulajdonban van.)

Jó üzletet kötött

Hogy Patriciu jó üzletet kötött, azt mi sem bizonyítja jobban az Evz szerint, mint hogy a román állam 2004-ben a legnagyobb ottani olajcég, a Petrom egyharmadát 909 millió dollárért értékesítette. Vagyis most a Rompetrolt többre értékelték a kazah ügyletben, mint a nála kétszer nagyobb Petromot. (A Rompetrol 15 százalékos piaci részesedéssel a második legnagyobb olajvállalat az MTI szerint Romániában, a 34 százalékot magáénak tudó Petrom után.)

Ennél is fontosabbnak tartja azonban az Evz, hogy az ügylet nyomán Dinu Patriciu nemcsak Románia leggazdagabb embere lett, hanem a világ leggazdagabbjai közé is bekerülhet. Patricunak már most több pénze van a lap szerint, mint Donald Trump ingatlancápának, aki hárommilliárd dollárral bír. Patriciu vagyona immár meghaladja a 3,3 milliárd dollárt is.

A 270. leggazdagabb a világon

A Cotidianul című román lap is hangsúlyozza, hogy Patriciu a mostani ügylet nyomán a világ 270. leggazdagabb embere lett. A Cotidianul szerint a Rompetrol vezére olyan embereket előzött le Romániában, mint az exteniszező Ion Tiriac, a futballklub-tulajdonos Gigi Becali és a médiavállalkozó Sorin Ovidiu Vintu.

Patriciu a most szerzett pénzt értékpapírokba és ingatlanokba fogja fektetni. Két tőzsdei alapba is invesztálni szeretne, és elsősorban külföldön kíván tranzakciókat végrehajtani, derült ki szavaiból.

Gyanús tőzsdei ügylet

A Cotidianul megjegyzi Patriciuról azt is, hogy a nagyvállalkozónak meggyűlt már a baja az igazságszolgáltatással: 11 másik személlyel együtt ellene is vádat emeltek sikkasztás, pénzmosás és a tőkepiacok manipulálása miatt. A vádlottak között volt S. R. Stanescu, a Ziua című bukaresti lap főszerkesztője és Sorin Pantis korábbi liberális miniszter is.

A vádban szerepeltek a Rompetrol Rafinare tőzsdére vitelekor történt tranzakciók is, amikor Patriciuhoz közel álló személyek vásárolták fel a frissen börzére lépő cég részvényeit.

Egy ideig zárolták a Rompetrol részvényeit

Egy másik zavaros per szintén a Rompetrollal kapcsolatos. Patriciut azzal is vádolták, hogy jogtalanul szedett be 75 millió dollárt a Rompetrolnak egy líbiai követelésből, amely a román államnak járt volna.

A román pénzügyminiszter emiatt és más ügyek miatt összesen 85 millió dollárt próbált behajtani a Rompetroltól. Tavaly márciusban emiatt a Rompetrol holland anyavállalatának, a Rompetrol Group NV-nek a Rompetrol Rafinare SA-ban meglévő 5,4 millió részvényét zár alá is vették. A zárolást azonban 2006 szeptemberében megszüntették.

Politikai karrier

Dinu Patriciu karrierje politikusként kezdődött, írja a Cotidianul. 1990-ben lépett be a román Nemzeti Liberális Pártba (PNL), később alelnöke lett a politikai tömörülésnek, amelynek a temesvári választókerületben parlamenti képviselője is volt. Később azonban konfliktusba keveredett a pártelnökkel, Radu Cimpeanuval.

Ezután más liberálisokkal, Horia Rusuval, Radu Boroianuval és Calin Popescu Tariceanuval (ő jelenleg Románia miniszterelnöke), egy új politikai erőt, a párt ifjúsági szárnyát hozta létre.

Kivonulás?

1992-től részben Tariceanuval együtt számos néven alakítottak félig-meddig önálló pártokat, végül Patriciu 1996-ban visszatért a PNL-be, ahol megint alelnök lett. Aztán ismét összeveszett valakivel, ezúttal korábbi szövetségesével, Valeriu Stoicával, a PNL irányításáért vívott küzdelemben. Patriciu 2002-2003-tól kezdve kivonulóban volt a politikából.

2003-ban jelentette be, hogy kizárólag üzleti ügyekkel fog foglalkozni, és ekkor lemondott parlamenti képviselőségéről is. Ettől függetlenül nem szűnt meg politikai befolyása, írja róla a Cotidianul. Patriciu egyik legfőbb ellenfelének például ma is Tarian Basescu román államfő számít.

A Rompetrol és a kazahok tervei

A Rompetrol az idén 20 millió dolláros második negyedévi adózott nyereséget könyvelhetett el. Profitja 5 millió dollárral nagyobb, mint 2006 azonos időszakában, konszolidált árbevételét a negyedévben 1,55 milliárd dollárra növelte, itt a növekedés 152 millió dollárral nőtt a viszonyítási időszakhoz képest, írja az MTI. A Rompetrol több finomítót birtokol, az egyik a Rompetrol Rafinare, amely az év első felében 11,91 millió eurós nyereséget ért el. Profitja ötven százalékkal gyarapodott a tavalyi év hasonló időszakához képest. Constantin Tampiza, a Lukoil Románia vezérigazgatója szerint a kazahsztáni vállalatot Románia második legnagyobb finomítója, a Rompetrol birtokában lévő a Petromidia érdekelte. Tampiza nagyon magasnak minősítette a kazahsztániak által felkínált vételárat. Román hírforrások emlékeztetnek arra, hogy a kazahsztáni vállalat már januárban jelezte érdeklődését a Rompetrol iránt, ugyanis ez lehetővé tenné számára, hogy belépjen az európai piacra, és részt vegyen a szerb Nafta Industrija Srbije állami olajipari vállalat privatizációjában.