A felmérés szerint a magyarok kevesebb, mint fele elégedett az életével. Az arány még csökkent is a tavaly őszi megkérdezés óta, amikor a válaszadók több mint fele nyilatkozott így. A fiatalok a legboldogabbak, 70 százalékuk elégedett az életével, a munkanélküliek körében azonban csak 30 százalékos ez az arány. A válaszadók a közeljövőt tekintve sem optimisták, mindössze 18 százalékuk számít javulásra a következő 12 hónapban.
Az EU megítélésében is a legpesszimistább három nemzet közé tartozik a magyar. Magyarországon legkevésbé a munkanélküliek, a nyugdíjasok és a fizikai munkások gondolják azt, hogy az ország élni tudott a tagság kínálta lehetőségekkel. Az Eurobarometer elemzése rámutat: a tagságról negatívan nyilatkozók jelentős része szerint az uniós tagság miatt csökken az életszínvonal és a munkahelyek száma Magyarországon.
A legnagyobb arányban - 55 százalékban - a diákok értékelik úgy, hogy Magyarország jól járt az EU-tagsággal. Őket jelentősen lemaradva az egyéb szellemi foglalkozásúak, a háztartásbeliek és a vállalkozók követik. Az összes megkérdezett 36 százaléka mondta azt, hogy szerintük előnyös az EU-tagság.
A felmérést bemutató sajtóértekezleten a tanulmány magyar részét készítő TNS Hungary ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: az adatokat 2008. március 25-e és május 4-e között vették fel. Ekkor már Európa szembesült az élelmiszerárak és az üzemanyagárak emelkedésével. Ezek a tények is hatással voltak a válaszokra - tette hozzá Duránszkai Gábor.
Kovács László uniós biztos az adatokkal kapcsolatban megjegyezte: az Európai Unióról alkotott vélemény nagyban függ a saját élethelyzet alakulásától - aki elveszti a munkahelyét, az negatívabban ítéli meg az EU-t. Az is befolyásolja az emberek véleményét, hogy ismerik-e a közösségi intézmények működését - tette hozzá.