"A külföldi partnereknek tekintettel kell lenniük Oroszország érdekeire az energetikai együttműködésben" - szögezte le az orosz miniszterelnök egy olaj- és gázipari tanácskozáson. Vlagyimir Putyin szavai egy orosz kormányforrás szerint az Európa részéről támasztott túlzott követelésekre vonatkoztak.
Hírügynökségi beszámolók szerint Putyin pénteken este az ágazat fejlődéséről tartott szeverodvinszki konferencián úgy fogalmazott, hogy "Oroszország senkinek sem fogja alárendelni magát". A kormányfő az orosz energetikai ágazat reformjára vonatkozó terveket is bejelentett a Fehér-tenger menti városban. "Rendeljék alá magukat nekünk azok, akik akarnak velünk dolgozni, magától értetődően nyílt, piaci elvek alapján" - magyarázta az államfőből nemrég kormányfővé lett orosz vezető, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy országa érthető, átlátható és liberális energiapolitikát fog folytatni.
Ellentétes érdekek
Egy kormányforrás később újságíróknak azt mondta, Putyin kijelentése "azokra a különböző követelésekre vonatkozott, amelyeket Oroszországgal szemben támasztanak az energetikai charta kapcsán" folyó tárgyalásokon. Egyebek közt "az energetikai szállítórendszerekhez való hozzáférés biztosításának kérdéséről van szó, illetve más, az európaiak által megfogalmazott igényekről, amelyek nyilvánvalóan nem kedveznek a mi érdekeinknek" - mondta.
Az európai uniós hatalmak energetikai óriásai mindent elkövetnek, hogy részesedés szerezzenek Oroszország stratégiai jelentőségű elosztó, illetve kitermelő cégeiben, és fordítva. Az ennek szabályait lefektető európai energiacharta aláírása az egyik fő témája a felek új partnerségi alapszerződéséről július elején felújított tárgyalásoknak. Állami szinten közben mindkét részről korlátozni igyekeznek a külföldi óriáscégek túlzott részesedésszerzését; az orosz kormány a héten tett ilyen irányú újabb lépéseket.
Putyin reformot is tervez
Putyin néhány, az orosz energetikai ágazat liberalizálására vonatkozó tervet is bejelentett. Kijelentette, hogy olyan, a nagy olajtársaságoktól független petrokémiai üzemek megépítésére van szükség, amelyek nem a belföldi monopóliumoktól származó, hanem a piacon beszerezhető nyersanyagot dolgoznának fel. Közölte, hogy ha kell, "az állam segít e tervek megvalósításában, a szükséges infrastruktúra egy részének megteremtésében mindenképpen".
Az orosz kormányfő jelentős adócsökkentést ígért az olaj- és gázipari cégeknek, ami "a szakértők számításai szerint évi 130-140 milliárd rubel (egy rubel mintegy 7 forint), az ágazatnál maradó plusz forrást" jelent. Reményét fejezte ki, hogy ezt az összeget fejlesztésre és újabb lelőhelyek feltárására fogják fordítani. A kormányfő a hazai olajcégektől ígéretet kapott az idén tapasztalt termelés-visszaesés megállítására.