Amerikai recesszió lesz, de az EU nem lép

2008.01.22. 00:49
Korai még megkongatni a vészharangot, vélik az Eurogroup illetékesei.

Nem tartanak kizártnak egy esetleges amerikai gazdasági visszaesést, recessziót az Európai Unió közös pénzét használó országok pénzügyminiszterei, de akkorának még nem látják a veszélyt, hogy bármilyen reakciót sürgetőnek ítélnének - derült ki a tizenöt érintett ország illetékesének hétfői brüsszeli találkozóján.

Az úgynevezett Eurogroup esti ülését követő sajtótájékoztatón a csoportot vezető Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államokban folyamatosan romlik a helyzet, és ha ténylegesen visszaesés következik be, az hatással lehet az euróövezet gazdasági növekedésére is. Hozzátette ugyanakkor, hogy az EU-ban viszont most jobb a helyzet, fellendülés van, így egyelőre nincs szükség pénzügyi óvintézkedésekre e téren.

Az ülés kapcsán az is kiszivárgott, hogy az EU-tagországok állam- és kormányfői közelgő - márciusi - találkozójukon a pénzügyi fegyelem fokozására tervezik szólítani a zóna országait, köztük immár három új EU-tagállamot, Szlovéniát, Ciprust és Máltát is. A vezetők azt szeretnék elérni, hogy a fellendülés idején a zóna országaiban jövedelemarányosan évente legalább fél százalékkal csökkenjen az államháztartási deficit.

Az egyes országokat illetően Joaquín Almunia pénzügyi biztos a találkozó után nyilatkozva úgy vélte, hogy Olaszországban a 3 százalékos határ alá szorulhatott tavaly az államháztartás hiánya, így akár a túlzott deficit miatti eljárás megszüntetése is szóba kerülhet.

A miniszterek méltatták az euró gyors és zökkenőmentes év eleji bevezetését Cipruson és Máltán. Az ottani tapasztalatok alapján az Európai Bizottság újabb ajánlásokat dolgozott ki a jövőben csatlakozó országok számára a gyakorlati tennivalókra. Ezeket a teljes pénzügyi tanácsülés, a huszonhét uniós tagállam pénzügyminisztere is át tervezte tekinteni keddi találkozóján.

A teljes ülés napirendjén szerepelt még egyéb témák mellett a márciusi EU-csúcsértekezlet előkészítése, benne egyebek között az öregedő társadalom problémájával, illetve egy találkozó a Nemzetközi Valutaalap (IMF) új igazgatójával, Dominique Strauss-Kahnnal is.