A folyó fizetési mérleg magas hiánya elvileg gazdasági válsághoz vezethet Romániában, ám ennek egyelőre semmi jelét nem látjuk - jelentette ki tegnap Varujan Vosganian román gazdasági és pénzügyminiszter a Standard & Poor's (S&P) jelentésére reagálva, amelyben a hitelminősítő a román gazdaság túlhevülésének veszélyére figyelmeztetett.
Az S&P szerint a folyó fizetési mérleg két számjegyű hiánya, a lassuló export, az erősödő lej és az ország viszonylag erős kitettsége a hitelpiaci problémáknak növeli a válság kockázatát, hiszen a külföldi befektetők váratlanul kivonhatják tőkéjük egy részét a feltörekvő piacoktól, ezen belül Romániából. Vosganian ezzel szemben úgy véli, a gyors gazdasági növekedés, az alacsony munkanélküliség, a 4 százalékos infláció, valamint a szerinte visszafogott költségvetési politika kellő hazai erőforrást teremt a deficit ellensúlyozásához.
A pénzpiacok az utóbbi napokban az S&P-hez hasonlóan ítélték meg a román gazdaság esélyeit, a befektetők egyensúlyproblémákat látnak, amit lejeladásokkal fejeztek ki. A román valuta szerdán 1,2 százalékkal esett az euróhoz képest. A pénzügyminiszter emellett közölte, hogy a GDP-arányos államháztartási hiány idén a tárca várakozásai szerint a korábban jelzett 2,8 százalék helyett csak 2,0 százalék lesz, mert a gyors béremelkedéseknek köszönhetően a vártnál nagyobbak az adóbevételek. Az év első nyolc hónapjában ugyan 0,3-0,5 százalékos költségvetési többletet értek el, de az év hátralévő részében jelentős infrastrukturális és szociális kiadások várhatók.
Az IMF és a Európai Bizottság korábban arra figyelmeztetett, hogy a költségvetési hiány idén átlépheti a 3,0 százalékos határt. Vosganian azt is bejelentette, hogy a kormány hosszú távú energiastratégiájának részeként 35 milliárd eurós beruházással elektromosenergia-holdingot hoznak létre. Ennek mintája a cseh CEZ vagy az olasz Enel lehet, a társaság magában foglalja majd a termelőket, az elosztókat és az átviteli hálózatok üzemeltetőit. A kormány 2010-ig tőzsdei értékesítéssel túladhat a holding többségi részesedésén.