Pánikot okozott a thai jegybankelnöknő

2006.12.20. 08:07
Sokakban az 1997-es válság rémképét idézte föl a thaiföldi központi bank tegnapi intézkedése nyomán kibontakozott eladási hullám. Az árfolyamok előbb 10, majd a félórás felfüggesztést követően 16 százalékos süllyedést is mutattak.

A rigorózus jegybankárok (köztük a három hónapja regnáló elnöknő) megelégelték, hogy a külföldi tőke intenzív bathvásárlásai nyomán 15 százalékkal erősödött a nemzeti valuta - rontva az exportorientált ország versenyképességét -, s az éven belüli befektetéseket drasztikusan büntető intézkedéseket hoztak.

A 20 ezer dollár feletti külföldi befektetéseket - a kereskedelmi és a közvetlen tőkebefektetéseket kivéve - tízszázalékos különadó terheli, amennyiben egy éven belül visszaváltják a bathot devizára. A beváltott deviza 30 százalékát egy nem kamatozó számlán elkülönítetten tartalékolniuk kell a befektetőknek, amiből az adó összegét fedeznék.

A bejelentés hatalmas pánikot okozott a thai tőzsdén, az árfolyamok előbb 10, majd a félórás felfüggesztést követően 16 százalékos süllyedést is mutattak. A bath két százalékot gyengült, a kötvényhozamok pedig emelkedtek. Ezek rossz hírek, problémákat okozhat ugyanis a befektetési jegyek visszaváltása - mondta az üggyel kapcsolatban a Bloombergnek Mark Möbius, a neves tőzsdeguru. Remélem, hogy más országok nem fogják követni a példát - tette hozzá.

Az események a szintén Thaiföldről kiinduló 1997-es ázsiai válságot juttatták az alapkezelők eszébe, így az összes feltörekvő piacon eladási hullám söpört végig, ezzel magyarázható a BUX esése is.

Egyelőre nem tudni, mennyiben mérsékli a pánikot, hogy a thai hatóságok később úgy módosították az intézkedést, hogy az nem vonatkozik a részvénypiaci befektetésekre, a kötvény- és devizapiacra viszont továbbra is érvényben vannak. A tegnapi történet arra mindenképpen alkalmas, hogy emlékeztesse a befektetőket a fejlődő piacok kockázataira, amiről az utóbbi időben ismét kezdtek elfeledkezni.