A felmérésben szereplő országok közül a legjobban a csehek fizetik meg pedagógusaikat. A magyarországinál egyébként is magasabb, forintban számolva 214 ezres havi átlagfizetés 96 százalékát adják átlagosan a tanáraiknak; ez havi bruttó 206 ezer forintnak megfelelő cseh koronát jelent.
Szegény óvodai dolgozók
A merces.hu listájának a második helyére került Magyarország. A több tényezőre kiterjedő kutatás eredménye szerint nálunk a tanárok átlagosan bruttó 169 ezer forintot keresnek, ami a 191 ezres országos átlagfizetés 88 százaléka. A szlovák tanárok még a mieinknél is rosszabbul járnak: a 179 ezer forintnak megfelelő szlovák átlagfizetésnek csak 76 százalékát, 137 ezer forintnyi szlovák koronát vihetnek haza.
Ha csak az óvodapedagógusok bérét nézzük, a mezőny – bár a sorrend ugyanaz – sokkal kiegyenlítettebb. Nem meglepő módon az óvodai dolgozók még a tanárokénál is kevesebbet keresnek, hazánkban 153 ezer, Csehországban átszámítva 156 ezer, Szlovákiában pedig mindössze 114 ezer forint a havi bruttójuk.
119 ezres kezdőfizetés
A pedagógusi pályán nincs számottevő különbség az egyes nemek jövedelme között, egy tanárnő átlagosan 168 ezer, míg egy férfi tanár átlagosan 175 ezer forintot keres – hívta fel a figyelmet a merces.hu. Komolyabb differenciáló tényezőt a szakmában eltöltött évek jelentenek: egy pályakezdő tanár átlagfizetése hazánkban mindössze bruttó 119 ezer forint, ami 1-2 év gyakorlattal 129 ezer, 3-5 év után 140 ezer forintra nő. Egy legalább 6 éve a szakmában dolgozó pedagógus 155 ezer, a több mint 10 éves gyakorlattal rendelkező kollégája 186 ezer forintot keres.
A felmérés szerint Magyarországon a legtöbb tanár (59 százalék) főiskolai diplomával rendelkezik, ők átlagosan bruttó 163 ezer forintot keresnek, 33 százalékuk egyetemet végzett – ők átlagosan 178 ezer forintot keresnek – míg 7 százalékuk posztgraduális végzettséggel rendelkezik, és átlagosan bruttó 201 ezer forintot kap.
A merces.hu bérinformációs portál a Workania internetes állásbörze égisze alatt indult 2007. október 1-jén; a fizetés-összehasonlító portál immár több, mint 88 ezer munkavállaló jövedelmi adatait tartalmazza. A kutatásban bárki részt vehet, aki a honlapon kitölt egy űrlapot, a részvétel teljesen anonim, közölték a felmérés résztvevői.