Ekkora tőkekivonás legutóbb az orosz válság idején volt

2008.08.22. 11:59
A befektetők az 1998-as orosz pénzügyi válság óta nem látott gyorsasággal vonták ki eszközeiket az orosz piacról, azt követően, hogy a dél-osszét területeken heves grúz-orosz konfliktus bontakozott ki – derül ki az orosz jegybank tegnap közzétett legfrissebb statisztikákból.

A jegybank adatai szerint az augusztus 8-án (a válság kirobbanásával) kezdődő héten a devizatartalékok 16,4 milliárd dollárral csökkentek, amire az elmúlt tíz év során nem volt példa –, írja a Portfolio. A devizatartalékok nagyságát illetően Oroszország a világon a harmadik, jelenleg 581 milliárd dollárnyi tartalékkal rendelkezik.

A jegybanki elnökhelyettes szerint a tőkekivonás (és ezzel együtt a tőzsdei zuhanás, valamint az állampapírhozamok emelkedése) egyértelműen politikai okokra vezethető vissza. Az elmúlt két hétben az orosz tőzsdén mintegy 6,5 százalékos esést tapasztaltak, egyes állampapírhozamok pedig 150 bázisponttal emelkedtek. A rubel stabil maradt ugyan, de fontos megjegyezni, hogy ez minden bizonnyal a jegybanki intervenciónak köszönhető.

A tőkekivonás hátterében említik azt is, hogy az orosz vállalatvezetők amiatt aggódnak, hogy a jelzálogpiaci válság már Oroszországban is érezteti hatását. Az orosz üzleti elit attól tart, hogy a hitelezési feltételek szigorodása miatt nem jutnak majd elegendő forráshoz és ezt már jelezték is Medvegyev elnök felé. A vállalkozók és a kormány a tervek szerint szeptemberben egyeztet majd a hitelezési kondíciókról.