A francia elnök azt mondta, hogy Európa teljes egységet mutatott a washingtoni pénzügyi csúcson. Nicolas Sarkozy "történelminek" értékelte a közel húsz ország szombaton záródott kétnapos ülését. "Történelminek ezért, ment ennyi, különböző érdekű ország összejött és megállapodott egy tervről" - mondta a francia elnök.
Jó úton
A húszak vezetői célok széles skáláját határozták meg, amelyek révén megelőzhető egy mostanihoz hasonló válság megismétlődése.
Sarkozy szerint legalább még egy, mostanihoz hasonló csúcstalálkozót tartanak. A záróközlemény szerint április végéig rendezik meg a következő csúcsértekezletet. A francia elnök reményei szerint ennek London ad otthont.
A brit kormányfő is a történelmi szót használta a szombati fórum értékelésekor. Gordon Brown azt mondta, hogy olyan fontos témákról volt szó, mint a kereskedelem, a pénzügyi stabilitás és a gazdaságok élénkítése.
A német kancellár szerint eredmények születnek a szombati megbeszélés alapján. Angela Merkel rendkívüli elégedettségének adott hangot a csúcstalálkozó kapcsán. Az mondta, hogy fontos lépéseket sikerült tenni a globális gazdaság megszilárdítása és a globális piac nemzetközi felügyelete felé.
Stephen Harper kanadai kormányfő felhívta a figyelmet arra, hogy egymagában a monetáris politika nem elegendő ahhoz, hogy a világgazdaság átvészelje a válságot. Szerinte további fiskális lépések megtételéhez van szükség.
Kell egy terv
Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) főizgatója arról beszélt a washingtoni "világértekezlet" után, hogy a világgazdaság az elmúlt hatvan év legsúlyosabb válságával néz szemben. "Szükség van egy összehangolt tervre. Minél összehangoltabb lesz - ami azt jelenti, hogy a kormányok egy időben cselekszenek -, annál hatékonyabb lesz" - hangoztatta az IMF-főigazgató.
Strauss-Kahn üdvözölte azt, hogy a G20-ak értekezletén hangsúlyt kaptak a költségvetési élénkítő intézkedések, amelyek megtétele szerinte alapvető fontosságú a globális növekedés helyreállításához. Minden országban a válságellenes intézkedések hatékonyabbak lesznek, ha a legnagyobb kereskedelmi partnerek ugyancsak gazdaságélénkítő csomaggal rukkolnak elő.
Japán százmilliárd dolláros kölcsönt ajánlott fel az IMF-nek válságelhárító tevékenységéhez. Strauss-Kahn szerint jelenleg 200 milliárd dolláros keret áll az IMF rendelkezésére, és ez a pénz rövid távon elegendő a segélykérések kielégítéséhez. "A forrásainak valószínűleg ma elegendőek, de megtörténhet, hogy hat hónap múlva már nem lesznek elégségesek" - mondta Strauss-Kahn, aki szerint az IMF-nek késznek kell lennie az igények kielégítésére, amennyiben tovább súlyosbodik a válság.