Szokatlanul nagy különbségek jellemezték az év első negyedében az amerikai szövetségi államokban a személyi jövedelmek alakulását: míg a rekorder Észak-Dakotában éves alapon 7,6 százalékos növekedést mértek, addig a déli Arkansas lakosai 1,9 százalékos zsugorodást voltak kénytelenek elkönyvelni. Az amerikai kereskedelmi minisztérium gazdasági elemző irodájának (BEA) nemrég kiadott közleménye a jelentős regionális eltéréseket elsősorban az emelkedő gabonaárakkal magyarázza. Miközben ugyanis a gabonatermesztő Észak-Dakota nyertese volt a drágulásnak, addig Arkansas baromfitenyésztői számára a költségeik megugrását jelentette.
Az élelmiszerárak emelkedése azonban csak egyike azoknak a gazdasági változásoknak, amelyek igencsak eltérő módon érintik az Egyesült Államok különböző régióit. Az ingatlanpiaci válság és a feldolgozóipari állások leépítése különösen súlyosan érintette Michigan, Indiana, Ohio és Florida államot. Az ország nyugati részén és Texasban azonban, ahol az ingatlanpiac megmenekült az összeomlástól, a magas energia- és nyersanyagárak több városi körzetben is gazdasági fellendülést hoztak.
A Global Insight által készített, 363 amerikai városi régió kilátásaival foglalkozó friss jelentés 80 olyan körzetet számol öszsze, amelyet a mostani lassulás/recesszió úgy ért utol, hogy még a dotkom buborék kipukkanását követő, 2001-es recesszióból sem épültek fel teljesen. Ezek többsége nettó állásvesztéssel zárhatja majd az évtizedet. Az előrejelzés szerint elsősorban a Nagy-tavak vidékének ipari – és különösen az autóipari – városai sínylik majd meg a 2000-es éveket, de olyan high-tech központok sem épülnek fel teljesen a 2001-es sokkból, mint San Francisco vagy San José.
A jelzálogpiaci válság ráadásul az ország számos régiójában súlyosbodni fog az elkövetkező hónapokban – figyelmeztet a Global Insight. Az idei év egészében történelmi mélypontra sülylyedhet az újlakás-építések száma, miközben várhatóan a használt lakások értékesítése és a lakásárak egyaránt tovább csökkennek. Az áresések a legnagyobb mértékben Kaliforniát és Floridát sújtják; a 24 legnagyobb esést elkönyvelt térség ebben a két államban összpontosul. A lakásárak alakulásának listáját vezető texasi Odessa és Midland ugyanakkor – az energiapiaci felfutásnak köszönhetően – változatlanul gyors drágulást mutat.
A Global Insight előrejelzése szerint az idén közel 1500 milliárd (!) dollárral csökkenhet az Egyesült Államok lakásállományának összértéke. A legnagyobb vesztes Los Angeles lehet mintegy 200 milliárd dolláros értékvesztéssel, amelyet Washington DC, San Francisco és a kaliforniai Riverside követhet. A két legnagyobb város, ahol emelkedhet a lakóingatlanok összértéke, az észak-karolinai Charlotte és Raleigh.