Sok tízmillió kínai és indiai kerülhet utcára

2008.12.19. 06:55
A világgazdaság várható lassulásához eddig sem fűződtek kétségek, az indiai és a kínai gazdasági folyamatok alakulásával kapcsolatos prognózisok azonban rövid idő alatt igencsak megváltoztak. Míg nemrégiben az elemzők többsége arról beszélt, hogy a válság Indiát és Kínát nem érinti érzékenyen, illetve ezek az országok menthetik meg a világgazdaságot a recessziótól, addig most a többség attól tart, hogy a válság Kínát és Indiát is magával rántja. Amennyiben ez bekövetkezik, úgy jelentős elbocsátási hullám köszönthet be a két ázsiai országban, tíz milliók kerülhetnek utcára.

Mostanra mindkét ázsiai országban nyilvánvalóvá váltak a lassulás jelei: a kereslet csökkenése miatt mind kínai, mind indiai termékekből jóval kevesebb kerül külföldön gazdára, mint egy évvel korábban. Indiában az októberi export 12, Kínában a novemberi export 2,2 százalékos csökkenést jelzett a megelőző év azonos időszakához mérve.

Az amerikai és az európai konjunktúrafolyamatok gyengülése miatt élénkülésben egyelőre nem is reménykedhetnek az ázsiai exportőrök - írja a Portfolio.hu. A borús kilátások miatt Indiában és Kínában egyaránt a növekedés lassulására számítanak az elemzők. Az indiai jegybank legfrissebb prognózisa szerint idén 7,5-8, jövőre pedig 5,5 százalékkal növekedhet a gazdaság. Ez 7 éves mélypontnak felel meg. Kínában sem sokkal jobb a helyzet, a Világbank szakértői jövőre 8 százalék alatti, más prognózisok 7,5 százalék körüli növekedést várnak.

Bár a kínai kormány bejelentette, hogy 600 milliárd dollárt szán a gazdaság élénkítésére, sokak szerint ez csak ígéret marad és a kormányzat célja ezzel csupán az volt, hogy meggyőze a kínai lakosságot és a külföldieket arról, hogy mindenre elszánt a gazdaság élénkítése érdekében. Kína legalább rendelkezik az élénkítéshez szükséges forrásokkal, mivel költségvetése többletes, államadóssága pedig alacsony, India azonban nem, mert a költségvetés hiánya eléri a GDP 8 százalékát, ami komoly gátat szab egy a kínaihoz hasonló nagyságú gazdaságélénkítő program életre hívásához.

A gazdaság lassulásával járó keresletcsökkenés és a romló gazdasági kilátások miatt a fejlett országokban százezrek kerültek utcára. Emlékeztetőül: idén csak az Egyesült Államokban 1,9 millió ember veszítette el állását. Amennyiben a válságnak Ázsiában is komoly növekedési áldozatai lesznek, úgy több tízmillió ember maradhat munka nélkül, jelentősen növelve a globális munkanélküliséget. Az ENSZ prognózisa szerint jövőre a munkanélküliek száma elérheti a 400 millió főt.

Jelenleg a globális munkaerőpiac (2007-es becslések alapján 3,1 milliárd fő) jelentős része Kínában és Indiában koncentrálódik. A világ munkavállalóinak 26 százalékát Kínában, míg 16 százalékát Indiában foglalkoztatják. A két ázsiai országot az EU és az USA követi, munkaerőállományuk azonban még az indiai és a kínai felét sem éri el.

A dél-ázsiai gazdaságok és azon belül a kínai erősen munkaintenzív: a növekedés egy százalékpontos csökkenése 8 millió állás megszűnését eredményezheti - véli Zhou Tianyong, a pekingi Central Party School szakértője. Zhou számításai szerint az elmúlt évben tapasztalt növekedéslassulás (míg 2007 harmadik negyedévében 11,9, addig az idei harmadik negyedévben már "csak" 9 százalékos növekedésről tettek jelentést) 24 millió kínai munkavállaló került az utcára.

Amennyiben a szakember számításai helyesek, úgy a jövő évi növekedési prognózisokat alapul véve hamarosan újabb milliók maradhatnak állás nélkül az ázsiai országban. Indiában a növekedés lassulásának még ennél is súlyosabb következményei lehetnek, hiszen míg Kínában minden egyes évben 7, addig Indiában 14 millió új munkavállaló lép be a munkaerőpiacra.