Az EP arra kéri az EU legfőbb végrehajtó testületét, az Európai Bizottságot, hogy "fontolja meg, mi lenne az a megfelelő megközelítés, amelynek révén az EU védelmet tudna kínálni az olyan utasoknak, akik külföldön ragadnak, mert csőd vagy szándékos visszaélés miatt a charterjárat üzemeltetője, a közvetítők vagy menetrend szerinti fuvarozók a szolgáltatást megtagadják". A képviselők azt javasolják, hogy az ilyen üzemeltetők számára hozzanak létre az egész EU-ra kiterjedő feketelistát.
A szöveg emlékeztet arra, hogy egyre többen egyénileg, utazási irodák közreműködése nélkül szervezik útjaikat. (Az utazási irodák piaci részesedése 1997 óta 98-ról 60 százalékra esett.) Míg azonban a szervezett utazási formákat irányelvben szabályozzák, hasonló fogyasztóvédelmi előírások nem vonatkoznak például bizonyos fapados légitársaságokra. A képviselők szerint az anomáliát úgy kell orvosolni, hogy az irányelvet ki kell terjeszteni az ilyen internetes honlapokra is.
A jelentés kiemeli: "kölcsönösen egyszerűsíteni kell a vízumkérelmi eljárásokat, és csökkenteni kell a tagállamokba való belépésre jogosító turistavízumok árait". A képviselők európai szinten egységesítenék a szálláshelyek minőségi követelményrendszerét, hogy a külföldre utazók egyértelmű és ellenőrizhető kritériumok alapján tudjanak választani.
A képviselők továbbá megfontolnák annak lehetőségét, hogy ifjúsági közlekedési igazolványt hozzanak létre az Erasmus-, Leonardo- vagy Comenius-ösztöndíjban részesülő, vagy az EU-ban önkéntes polgári szolgálatot teljesítő európai fiatalok számára.