Philipp Hildebrand, a svájci nemzeti bank alelnöke, aki vasárnap a SonntagsZeitungnak nyilatkozott, elmondta: a válságban második tünethullámot várnak, sok tekintetben kifejezettebbet mint az augusztus 9-től számítható első hullám volt. (Az amerikai Fed augusztus 9-én pumpált 24 milliárd dollárt az amerikai bankrendszerbe.)
Amerikai szakértők arra alapozzák az újabb válsághullámmal kapcsolatos jóslataikat, hogy az Egyesült Államokban a válság következtében fellépő visszafizetés-kiesések a fennálló - és a kamatemelkedés ellen nem bebiztosított - hitelek esetében erős hitelkamat-növekedéshez vezetnek.
A Bank of America adatai szerint ez csupán jövőre mintegy 362 milliárdnyi, változó kamatozású hitel esetében áll majd elő. A kamatemelkedés a legtöbb adósnál jelentős, akár több száz dolláros havi törlesztés-növekedéssel jár, és ezt sokan nem bírják majd fizetni. Ugyanakkor a csökkenő ingatlanárak mellett lakóingatlanjaikat a törleszteni nem tudó adósok csak nagy veszteséggel tudják eladni, és tetemes adósságuk még fenn is marad.
Ebben a helyzetben - vélik a szakértők - úgy a háztartások, mint az ingatlan és a hitelpiac újabb válságspirálba kerül: egyes becslések szerint az idén év végére 1,35 millió amerikai lakóingatlannál kerülhet sor végrehajtásra, míg jövőre 1,44 milliónál.
A Bank of America szakértőinek becslése szerint - idézi a Wall Street Journal - még ebben a negyedben a nem elsőrendű (subprime) hitelekből 85 milliárdnál jelentkezik a kamatemelkedés, és a jövő év első negyedében is körülbelül ugyanennyinél. A csúcsot a szakértők a jövő év második negyedére teszik, amikor mintegy 100 milliárd dollárnyi hiteltartozásnál emelkednek a kamatok.
Ehhez jön még mintegy 150 milliárd dollárnyi olyan hitel, amelyek a subprime piaci hiteleknél csak kissé jobban "biztosítottak" a kamatok emelkedése ellen. A szakértők rámutatnak, hogy eddig a hiteltörlesztéseknél adódó kiesések még nem vezettek automatikus kamatemelkedéshez, csak lazább hitel-átütemezésekhez.