Minden tizedik ember ad kenőpénzt

2007.12.06. 16:05
A világon tíz ember közül legalább egy rendszeresen ad kenőpénzt, több országban azonban tízből több mint hét, és a törvényhozói és a pártkörökben, továbbá a rendőrség és a bíróságok világában a legjellemzőbb a vesztegetés, állapítja meg a Transparency International, a korrupció elleni küzdelem nemzetközi szervezete.

Friss jelentéséhez több mint 60 ezer embert kérdezett meg a szervezet a világ 60 országában idén ősszel. A megkérdezettek körülbelül fele úgy érzékeli, a korrupció erősödik. A TI vezetője szerint számos államban tapasztalható, hogy a vesztegetési körben ott vannak a rendőrök és a jogszolgáltatás emberei is, általában ők igénylik a kenőpénzt. A velük kapcsolatba került emberek mintegy negyede él is a lehetőséggel.

A jelentés jól mutatja, hogy sok helyütt a kispénzűek borravalóval szerzik meg azt a szolgáltatást, elbánást, amely máskülönben ingyen járna nekik: ezt "a szegények adójának" lehet nevezni. Világszerte a legnagyobb jövedelműek vesztegetnek közvetlenül a legkisebb arányban.

A kameruniak 79 százaléka veszteget, de Kambodzsában vagy Albániában is meghaladja a kenőpénzt fizetők aránya a 70 százalékot. Afrikában egészében a megkérdezettek 42 százaléka vallotta, hogy érintett volt vesztegetésben.

Az új EU-tagok közül Romániában 33 százalékos, Csehországban 13 százalékos, Bulgáriában 7 százalékos a vesztegetők aránya a TI felmérése szerint. Lengyelországban elvégezték a felmérést, de az adatfelvétel nem részletezett problémái miatt nem közölték az eredményt. A többi új EU-tagországban, közte Magyarországon most nem készített felmérést a TI.

Az EU régi, nyugat-európai tagországaiban kevésbé jellemző a korrupció, a lakosság 1-2 százalékát érinti, és hasonló a helyzet az Egyesült Államokban, Japánban és Dél-Koreában is, legalábbis a mostani TI-felmérés szerint.

Ázsia egészét nézve a lakosság bő ötöde érintett, a TI szerint 22 százaléka, jóllehet tavaly egy hasonló felmérés alkalmával 15 százalékot mértek csupán. Délkelet-Európában is hasonlót tapasztaltak: tavaly 8 százalékos volt a vesztegetési ráta, az idén 12 százalékos. Oroszországban 17 százalékos, Ukrajnában 30 százalékos az adat a TI szerint.