További Világ cikkek
A Financial Times által közölt hétfői átfogó prognózis – a nagy londoni elemző és befektetési házakkal összhangban – azt írja, hogy jóllehet a nyersolaj egyelőre csak megközelítette, de nem törte át a hordónként 100 dolláros határt, a jelenlegi ingatag piaci helyzetben azonban nehéz elképzelni, hogy az ára 2008-ban egyszer sem fogja átlépni ezt a küszöböt.
A londoni üzleti napilap jóslata szerint ugyanakkor a következő évben a világgazdaság gyengülése hatással lesz az olajkeresletre, még Kínában is, amely a keresletnövekedés legnagyobb forrása. Ennek alapján a Financial Times elemzői azt jósolják, hogy az olaj ára a jövő év, azaz 2008 végén alacsonyabb lesz, mint 2008 elején.
A 100 dolláros olajat független londoni elemző és befektetési házak is nagy biztonsággal jósolják 2008-ra, azt azonban nem, hogy az olajpiac a következő év későbbi szakaszában gyengülni fog. A Goldman Sachs befektetési csoport Londonban minap kiadott 2008-as előrejelzésében 95 dollárra jósolta a West Texas Intermediate (WTI) átlagárát, és azt valószínűsítette, hogy az amerikai alaptípus 2008 végéig 105 dollárra drágul. A GS a globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent könnyűolajra 103,50 dolláros 2008 végi árelőrejelzést adott.
Egy másik elemzés szerint az amerikai mozgósítható nyersolaj-tartalék ötéves átlag alá süllyedt, miközben az éves összevetésű kiskereskedelmi üzemanyag-kereslet 26 hónapja folyamatosan emelkedik a magas árak ellenére.
A Financial Times hétfői előrejelzésében az amerikai gazdaság 2008-as kilátásairól az áll, hogy az Egyesült Államok az év elején "a recesszió szélére" csúszik, de a folytatódó erős export miatt végül nem süllyed recesszióba. Gyors fellendülés sem várható azonban; valószínűbb az elhúzódó gyenge növekedési időszak, áll a gazdasági napilap prognózisában.
Ez is jóval derűlátóbb előrejelzés azoknál, amelyeket a legnagyobb londoni befektetési és elemző házak adtak az amerikai gazdaság 2008-as teljesítményére. A Moody's amerikai hitelfolyamat-elemzéseinek legfrissebb összeállítása szerint pédául jóllehet változatlanul "meglepően" élénk az amerikai lakossági fogyasztás, ennek ellenére továbbra is "több mint 40 százalék" az amerikai gazdaság recessziójának veszélye, és a jegybank szerepét ellátó Federal Reserve várhatóan már 2008 első hónapjában ismét kamatot csökkent.
A Moody's szerint a globális likviditáspiacba pumpált több százmilliárd dollárnyi jegybanki finanszírozások "nem annyira hatékonyak, mint korábban". Jóllehet a három hónapos amerikai kincstárjegy hozama és a hasonló futamú londoni bankközi kamatláb (LIBOR) közötti különbség - a bankok egymás közti hitelezési hajlandóságának mérőszáma - december utolsó hetére 154 bázispontra, hatheti mélypontra szűkült a Fed kamatcsökkentése és az euróövezeti jegybank által nyújtott rövid távú likviditás révén, ez a hozamkülönbség még mindig az 1998-2001-es időszakban mért csúcspontok körül van. Ebben az időszakban volt recesszió is az amerikai gazdaságban, áll a Moody's londoni elemzésében.
A JP Morgan globális befektetési csoport londoni részlege által minap kiadott 2008-as világgazdasági előrejelzés is jelentős, 35 százalékos esélyt adott arra, hogy az amerikai gazdaság az év első felében recesszióba kerül. A cég szerint ebben az esetben az euróövezeti növekedés 2008-ban 1,3 százalékra esne a 2007-re várt 2,6 százalékról, és az euróövezeti jegybank (EKB) 1,00 százalékpontos kamatcsökkentést hajtana végre az európai recesszió elkerülése végett.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza - Londonban minap kiadott 2008-as világgazdasági előrejelzésében azt írta: a nem elsőrendű amerikai jelzálogadósi körből kiindult globális nagybani likviditáspiaci apály miatt 40 százalékos esélyt ad annak, hogy az amerikai gazdaság a következő egy évben recesszióba süllyed.
Az EIU és a Financial Times elemzői egyetértenek abban, hogy 2008-ban Hillary Clintont választják az Egyesült Államok elnökévé.