Kihasználták őket
Bár kilencen adták be a keresetet, az ügyvédek valamennyi érintett dolgozót képviselnék. Keresetük szerint az áruház kihasználta a kiszolgáltatott helyzetben lévő munkások százait. Az áruházak megszegték a RICO (zsarolással kapcsolatos korrupt szervezetek) törvényt azzal, hogy egységesen nem fizettek a munkásoknak. Az illegálisan foglalkoztatottak heti 325-500 dollár közötti fizetést kaptak, ezért minden éjszaka dolgoztak, vagyis heti hatvan órát.
"A per arról szól, hogy a világ egyik legbefolyásosabb és leggazdagabb vállalata kihasználja a legszegényebb és legkiszolgáltatottabb embereket", jelentette ki a New York Timesnak James L. Linsey ügyvéd.
A Wal-Mart áruházlánc ellen még folyik a nyomozás. A hatóságok szerint ugyanis feltételezik, hogy a vállalat vezetői elnézték, ha illegális munkásokat alkalmaztak. A felperesek fejenként 200 ezer dollárnyi kártérítést követelnek a Wal-Mart áruházaktól.
A vállalat tagad
"Az áruházlánc megsértette a jogainkat" - állítja a 19 éves Maximino Mendez, aki Mexikóból jött az Egyesült Államokba. "Nyolc hónapon keresztül napi nyolc órát dolgoztam a hét minden napján, csupán 325 dollár volt a fizetésem hetente és nem kaptam pluszpénzt a túlórákért" - panaszkodott a felperes, akit egyébként valószínűleg kitoloncolnak.
A vállalat tudomásul vette, hogy nyomozást folytatnak az illegálisan foglalkoztatottakkal kapcsolatban. "De a vállalat nem tud a munkajog állítólagos megsértéséről, hiszen a vállalat elvárja dolgozóitól a jog betartását", közölte Mona Williams a vállalat kommunikációs igazgatóhelyettese.
A Wal-Mart a világ legnagyobb kiskereskedő-hálózata és a legnagyobb munkáltató a magánszektorban. Az Egyesült Államok mintegy 3500 áruházában 1,1 millió dolgozót foglalkoztat.