Pánikszerűen csökkentik az árakat

2007.07.09. 11:10
Zimbabwe kormánya elkeseredetten próbálja megfékezni az inflációt. Aki nem csökkenti az árait, akár le is csukhatják. A rendőrség és az árellenőrök együttes erővel ütnek rajta a kisebb és nagyobb boltokon.

A zimbabwei rendőrség letartóztatott 16 boltvezetőt, akik nem voltak hajlandóak az 50 százalékos árcsökkentésre. A kormány ugyanis elkeseredetten próbálja leszorítani az inflációt, és minden eszközt bevet – olvasható az International Herald Tribune oldalán.

Az elrendelt árleszállítások aligha lehetnek hatékonyak a pénzromlással szemben, a kísérlet ráadásul pánikrohamot vált ki a lakosságból, mindenki fel akarja tölteni készleteit. Lázadáshoz közeli helyzet alakult ki az elszegényedett zimbabweiek körében.

A legnagyobbakat sem kímélik

Régi válság
Az ország gazdasági válsága az 1980-as függetlenség kivívása óta most a legmélyebb. 2000-ben több fehérek által birtokolt farmot osztottak szét a szegények között, amelyek sorra tönkrementek.

A legújabb letartóztatottak között szerepel az Edgars (Zimbabwe vezető ruházati és divatháza) igazgatója és számos más áruház-, illetve benzinkút-tulajdonos.

Őrizetbe vették Michael Fowlert és Zed Koudanarist, a fő táplálékelosztó és gyorsétteremlánc igazgatóit, pedig sokat köszönhet nekik a zimbabwei vendéglátás. Az ő nevükkel fémjelzett pékség- és pizzérialáncok Zimbabwén kívül is elterjedtek, egész Afrika ismeri őket. Rács mögé került Gavin Sainsbury, az ország legnagyobb sertésfeldolgozójának feje is, áll Sunday Mailben.

Arról nincs információ, hogy a letartóztatottak milyen mértékű büntetést kaphatnak, és arról sincs, hogy egyáltalán hol tartják most őket.

Hivatalos álláspont szerint az infláció 4500 százalék, ez a világon a legmagasabb. A független szakértők szerint azonban a valós adat közelebb van a 9000 százalékhoz.

Csőd vagy börtön

A piaci szereplők azzal érvelnek az árak magasan tartása mellett, hogy a beszerzési árnál is olcsóbban kellene értékesíteniük termékeiket, ami egyértelműen a csődöt jelentené számukra. A kormány álláspontja az, hogy az engedetlenség egy politikai és gazdasági kampány részét képezi, és Robert Mugabe elnök leváltását célozza.

A zimbabwei kormány szócsöveként használt Sunday Mail tájékoztatása szerint a rendőrség és az árfelügyelők bármikor rajtaüthetnek a külföldi tulajdonú benzinkutakon is, ha nem mérséklik áraikat. Az üzemanyagárakat kétharmaddal kell csökkenteni.

A benzinkutakon megpróbálják kijátszani az ellenőrzéseket. Volt, ahol áramszünet miatt nem tudták kiszolgálni az árellenőröket, de olyan is akadt, akit elkapott a rendőrség, amikor szétkapcsolta az áramellátást.

Négyötödével csökkentik

Obert Mpofu gazdasági miniszter felszólította a távolsági buszjáratok üzemeltetőit, hogy négyötödével csökkentsék áraikat, hisz a benzinköltség is kevesebb.

A boltokban kukorica-, kenyér-, hús- és egyéb alapvetőélelmiszer-hiányt talált a rendőrség a vasárnapi rajtaütések során, amikor a törvény betartását ellenőrizték.

Legalább 200 üzletet zártak már be, minimum 40 piaci árust tartóztattak le a készletek halmozása miatt.