NYELVVIZSGA VAGY NYELVI ÉRETTSÉGI?

Languagecert 33080622 1108
2024.12.03. 00:02
Ezt a cikket nem az Index szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről, mint hirdetési formátumról itt olvashat.
Amit fontos tudni, ha valaki az elkövetkező években vesz részt felsőoktatási felvételin.

Az idei év volt az első olyan év, amikor a 2024-től újonnan életbe lépő felsőoktatási felvételi eljárásban a nyelvvizsgák után járó pontokat az egyetemek az általuk egyénileg adható, maximum 100 többletpontból jutalmazzák. Az ezzel kapcsolatos tapasztalatokról kérdeztük Pásztiné Fritz Adriennt, a Nagy-Britanniában honos, nemzetközileg is elismert LanguageCert nyelvvizsgák magyarországi képviseletének vezetőjét.

adrienn

Mi volt az idei év fő tapasztalata a nyelvvizsgák felvételi eljárásban betöltött fontosságával kapcsolatosan?

Az idei év tapasztalatai is igazolták a korábbi feltevéseinket a tekintetben, hogy nagy számban azok a felvételizők tudtak bejutni az általuk választott népszerűbb szakokra, akik valamilyen nyelvtudásuk alapján többlet pontot tudtak szerezni az egyetemek által adható 100 többletpontból. Ezeket a többletpontokat nyelvvizsgával vagy emelt szintű érettségivel lehet megszerezni. Ezek hiányában sajnos sok esetben kompromisszumkötésre szorultak a felvételizők, és jellemzően a meglévő pontszámaikhoz kényszerültek intézményt választani függetlenül attól, hogy az távol esett a lakhelyüktől, vagy akár az eredeti célkitűzéseiktől.

A LanguageCert vezetőjeként miért javasolja a felvételizőknek a nyelvvizsgát az emelt szintű érettségivel szemben? Miért előnyösebb a nyelvvizsga, mint választás?

Ennek több oka van. Először is fontos tudni, hogy az emelt szintű érettségi szintje, ha minimum 60 %-kal teljesítik a diákok, a középfokú B2 szintű nyelvvizsgának felel meg. Sok esetben ezért célszerű inkább a felsőfokú C1 nyelvvizsga letételét megcélozni, hiszen lényegesen több pontot lehet érte kapni a felvételin. És persze vannak olyan szakok vagy karok, mint például egyes mérnök szakok a BME-n vagy a Széchenyi István Egyetemen, amelyek az emelt szintű érettségivel azonos szintű nyelvvizsgáért több pontot ajánlanak. Emellett azt is fontos tudni, hogy a nyelvvizsga felhasználhatósága sokkal univerzálisabb. Például, ha egy diák egyetemi évei alatt külföldi cserediák programon szeretne majd részt venni, bizony nagyon jól fog jönni majd akkor a nyelvvizsgája. Arról nem is beszélve, hogy pályakezdéskor igenis meghatározó lehet egy állásinterjún a nyelvvizsga megléte vagy hiánya.

Languagecert 94481639 727

Miért érdemes a LanguageCert vizsgákat választani és hogyan tudja a vizsgaközpont hozzásegíteni a nyelvvizsgázni szándékozó diákokat a sikeres vizsgához?

Élvezetesek, teljesíthetőek a nyelvvizsga feladataink, és emellett mind a témakörök, mind a feladatok tekintetében komoly átfedés van a LanguageCert és az érettségi között. És ami szintén nagyon fontos: a sikeres nyelvvizsgához vizsgarészeként csak 50 %-ot kell teljesíteni.

Évente két alkalommal, ősszel és tavasszal, ingyenes próbanyelvvizsga kampányokat tartunk, amikor is az angoltanár kollégák beküldhetik a diákjaik íráskészség feladatait, amelyeket a vizsgaközpont értékelő kollégái pontoznak. Ezzel segítjük az intézmények és az angoltanár kollégák munkáját a sikeres felkészüléshez, illetve adunk első kézből visszajelzést a diákok egyéni teljesítményére vonatkozóan.

Egyéni íráskészség és szóbeli beszédkészség online próbavizsgára is van lehetőségük a diákoknak. Ez esetben a diákok egy személyre szabott konzultáció keretén belül online találkozhatnak az egyik értékelőnkkel, aki hasznos tanácsokat ad nekik arra vonatkozóan, hogy készen állnak-e már a vizsgára vagy mit kell még gyakorolniuk a sikeres vizsgához. Erről a www.languagecert.hu/probavizsgak oldalon található bővebb információ.

Ezt a cikket nem az Index szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről, mint hirdetési formátumról itt olvashat.