Dendritikus sejtek? A nevük úgy hangzik, mint egy új védelmi erő a Csillagok háborújából! Valójában ők az immunrendszerünk harcias tagjai, beindítják az immunválaszt. Átfésülik a szöveteinket káros baktériumok, vírusok, gombák és más kórokozók után kutatva. Amint megtalálják őket, rövid úton elpusztítják a betolakodókat. A feldarabolt kórokozókat megmutatják a többi immunsejtnek, betanítják őket arra, hogy felismerjék az ellenséget. Persze más szervek és szövetek is segítenek a kórokozók és szennyező anyagok folyamatos támadásai ellen. Íme egy hatékony terv, hogy ez az összetett rendszer hosszú távon erős maradjon.
A védelmi rendszer táplálása
A bélflóra az immunrendszer fontos gyakorlóterepe, segítségével a kórokozók okozta támadások akár 80 százaléka visszaverhető. A bélflórát akár 100 milliárd mikroorganizmus alkotja, és erősítésében a táplálkozásnak döntő szerepe van. A szakemberek szerint a kiegyensúlyozott, sok zöldséget tartalmazó étrend az ideális a számára, mert értékes vitaminokat és rostokat biztosítanak. Ez utóbbiak emészthetetlen növényi összetevők, amelyek sokáig jóllakottan tartanak, és jót tesznek az emésztésednek és a mikrobiomodnak. Az egészséges növényi zsírok szintén fontosak. Kerüld a cukros és a fehér lisztből készült ételeket, és inkább mindenből a teljes kiőrlésű termékeket válaszd. A legjobb, ha nem fogyasztasz heti 500 gramm húsnál többet, és az is lehetőleg legyen biogazdálkodásból származó és legelőn, szabadon tartott állat húsa.
A testrendőrség pihentetése
Immunrendszerünk egyrészt erős és robosztus, másrészt viszont érzékeny, és működése függ attól, hogy tudunk-e eleget pihenni. Ha folyamatos nyomás alatt vagyunk, borítékolhatóan fogékonyabbak leszünk a fertőzésekre. Amikor nagyon feszültek vagyunk, stresszhormonok szabadulnak fel, amelyek agresszívvá és menekülésre készé tesznek minket. Ha ezek nem bomlanak le, és tartósan a vérben maradnak, gyengíthetik az immunrendszerünket. Ha gyakran érzed magad túlterheltnek és stresszesnek, akkor ki kell dolgoznod egy stratégiát, amely segít nyugodtabban kezelni a kihívást jelentő helyzeteket. Sokan találják hasznosnak ehhez az olyan relaxációs módszereket, mint a meditáció, a jóga, az autogén tréning vagy a Jacobson-féle progresszív izomrelaxáció.
Az immunrendszer edzése
Akárcsak egy izom, az immunrendszerünk is erősíthető célzott tréninggel. A legegyszerűbb módszer ehhez a csapból is folyik: a víz! A hidroterápia gondolata a rómaiakig nyúlik vissza, és olyan vízalapú gyógymódokat foglal magába, mint a szauna és a gőzfürdő, a pakolások, a fürdők és a váltófürdő. Ez utóbbit először Sebastian Kneipp katolikus pap és természetgyógyász népszerűsítette. Alkalmazásakor, amikor meleg vízzel zuhanyozunk, az erek kitágulnak, ha pedig hideg víz éri a testet, összehúzódnak, és ez olyan az ereknek, mint egy edzés: jótékony hatással van a szív- és érrendszerre, elősegíti a vérkeringést. Különösen a hideg zuhany az, amit kicsit nehéz megszokni, pedig már néhány hét után lelassítja a kortizol hormon felszabadulását. Előnye, hogy ellenállóbbá teszi testünket a stresszel szemben, így védve immunrendszerünket. A váltóvizes zuhany helyett, váltóvizes lábfürdőt is alkalmazhatsz kényelmesen otthon is.
A szervezet védelmének fokozása
A testmozgás az immunrendszerünket is erősíti. Fontos, hogy rendszeresen aktívak legyünk. Ez növeli a fehérvérsejtek számát a vérben, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak, és piros lapot mutatnak a kórokozóknak. Tanulmányok szerint a naponta fizikailag aktív emberek kisebb valószínűséggel szenvednek az influenzaszerű fertőzésektől. Napi 30 perc mérsékelt testmozgás az ideális, ami könnyen beilleszthető a napi rutinba. Üljünk gyakrabban a biciklire, és lift helyett használjuk inkább a lépcsőt. Nézz utána, a környékeden milyen sportfoglalkozásokat tartanak. Sokkal könnyebb csoportban aktívnak maradni, a fix edzésidőpont is megkönnyítheti a sportolás rutinná válását. Fontos azonban, hogy ne vigyük túlzásba, mert a túl sok testmozgás éppen ellenkező hatást vált ki, sőt még fogékonyabbá is tehet a fertőzésre.
Az immunrendszer ellenségei
Bizonyos betegségek, mint például egy rosszul beállított cukorbetegség vagy a krónikus gyulladások megterhelhetik az immunrendszert és károsíthatják annak működését. A túlsúly, a dohányzás és a túl sok alkohol fogyasztása szintén gyengíti. Bizonyos vitaminok, növényi hatóanyagok rendszeres bevitele viszont erősítheti. Érdemes a patikákban körülnézni és immunrendszert erősítő antioxidánsokat, flavonoidokat tartalmazó étrendkiegészítők után érdeklődni. Az elmúlt években a bétaglükán, a kvercetin, az echinacea, a propolisz és C-vitamin, cink valamint a D-vitamin tartalmú termékek a legkeresettebbek. Az immunerősítő teák (csipkebogyó, rooibos, gyömbér), cseppek (grapefruit, propolisz, homoktövismagolaj), gyümölcslevek (feketeberkenye, acerolavelő) és gyümölcskoncentrátumok fogyasztása az élvezeti élményen túl a szervezet védelmében még hasznos is.
Írta: Balla Réka, gyógyszertári szakasszisztens