Kis arányú győzelmet arathatott a Fatah
További Külföld cikkek
- Németország azonosította az Északi Áramlat felrobbantásának két gyanúsítottját
- Száznál több kormányellenes tüntetőt vettek őrizetbe Georgiában
- Szlovákia Magyarországot is figyelmeztette, terrortámadás készülhet a Barátság kőolajvezeték ellen
- A Vatikán váratlanul bejelentette, hogy a pápa találkozik Orbán Viktorral
- Két bankautomatát is felrobbantottak egy nap alatt Bécsben
A rámalláhi Bir Zeit egyetem felmérése szerint Mahmúd Abbászelnök pártja a leadott szavazatok 46,4 százalékát szerezte meg, ami parlamenti helyekre átszámítva annyit jelent, hogy 63 képviselője lesz a 132 tagúra bővülő Palesztin Törvényhozó Tanácsban.
Ünneplő palesztin Rémalláhban (EPA)
A Hamász áll a második helyen a szavazatok 39,5 százalékával, 58 parlamenti hellyel. A kis pártok és a függetlenek összesen 11 képviselői helyre tettek szert. Ezt a felmérést nyolcezer fős mintán végezték, a megadott hibahatár egy parlamenti hely. Hivatalos eredmény csak napok múlva várható, írja a BBC.
Koalícióra kényszerülhetnek
A brit média rámalláhi tudósítója szerint az Egyesült Államok és az Európai Unió által is terroristaszervezetnek tartott Hamasz sikerét a tudatos, az erőszak helyett a parlamenti politizálást meghirdető választási kampányának köszönheti.
Az exit poll-adatok szerint a Mahmud Abasz vezette Fatah a BBC tudósítója szerint aligha lesz képes a Hamasz nélkül kormányt alakítani, ezért akár koalícióra is léphet a radikálisokkal.
A Jasszer Arafat-korszak meghatározó politikai ereje fokozatosan gyengült meg egykori vezérének halála után. A korrupciós botrányok és a jelöltállítás körüli belső viszályok a szervezettebb Hamasz malmára hajtották a vizet.
Kérdés, hogyan alakul a közel-keleti békefolyamat a választások után, hiszen a megerősödött, de terrorszervezetnek tartott Hamasszal nem áll szóba sem Izrael, sem Európa, sem az USA. A szervezet alapokmányában ugyanis még mindig szerepel az Izrael elpusztításáról szóló rész, bár elemzők szerint ez "könnyen törölhető". A választás hátteréről bővebben >>
Izrael nem fogadhatja el, hogy a Hamász jelenlegi formájában tagja legyen a Palesztin Hatóságnak, jelentette ki szerdán Ehud Olmert ügyvezető izraeli kormányfő. George Bush amerikai elnök ugyanerről beszélt a Wall Street Journalnak megerősítve, hogy az Egyesült Államok nem fog tárgyalni a Hamásszal, amíg az nem mond le Izrael megsemmisítésével kapcsolatos céljáról.
A választáson a részvétel 73 százalékos volt, a voksolás békében, sőt a BBC beszámolója szerint ünnepi hangulatban folyt.
A Hamasz nem hisz az exit pollnak
Gáza központjában a Fatah több tucat híve szerda este dudaszóval és a levegőbe lövöldözve ünnepelte a palesztin területeken eddig kormányzó párt győzelmét. A fegyvereseket körülvevő tömeg pedig örömében táncolt és dalra fakadt, illetve autókon körözött a környéken.
Iszmáil Hanije, a Hamász listavezetője viszont - első biztos információikra hivatkozva - arról beszélt újságíróknak, hogy a radikális szervezet a szavazatszerzés tekintetében jelentősen és egyértelműen előretört a Fatahhal szemben. Hanije csak legyintett a Fatah győzelmét jósoló az exit poll felmérésékre, mondván hogy "ezek csak közvélemény-kutatások".